W ramach prowadzonych badań naukowych prof. Henryk Machoń z Katedry Turystyki Wydziału Wychowania Fizycznego
i Fizjoterapii opublikował kolejną monografię naukową. Dotyczy ona zagadnienia doświadczenia religijnego, rozpatrywanego w ujęciu napięcia m.in. między emocjami i kognicjami, czynnikami świadomymi i nieświadomymi, treściami tradycji
i doświadczeniem oryginalnym.
„Doświadczenie religijne” to książka, w której posłużono się metodami badawczymi filozofii, psychologii i religioznawstwa oraz przeanalizowano literaturę przedmiotu w kilku językach, stanowi ważny wkład w badania nad tytułowym zagadnieniem. Wspomnijmy jedynie, że jeden z rozdziałów poświęcony jest piłce nożnej mężczyzn… w celu uwypuklenia różnicy między przeżyciem a doświadczeniem.
Jak podaje PWN, książka stanowi próbę uchwycenia i adekwatnego opisu rdzenia doświadczenia religijnego przez posłużenie się odmiennymi perspektywami badawczymi filozofii, psychologii, religioznawstwa i zastosowanie ich do analizy tekstów tak różnych klasyków teorii religii, jak F.D.E. Schleiermacher, W. James, R. Otto czy twórca psychologii analitycznej C.G. Jung.
– Do zalet pracy należy najpierw zaliczyć sięgnięcie przez Autora do dzieł ważnych dla teorii religii i cenionych myślicieli. To właśnie ich ujęcia, które nie zawsze są u nas szerzej znane, są w rozprawie tej nie tylko prezentowane, ale i poddawane krytyce i dyskusji. Warto wspomnieć, że tytułowe zagadnienie pracy Machoń wydobywa nieraz spod innych warstw analizowanych pism, odkrywając jego znaczenie i ukryty niejednokrotnie sens. Przykładem mogą być Mowy o religii F. Schleiermachera, w których często nie wprost jest mowa o doświadczeniu religijnym – zauważa prof. Marek Szulakiewicz w recenzji na stronie PWN.
– Książka może liczyć na szerokie grono odbiorców: od studentów psychologii, filozofii i religioznawstwa, po teologów i osoby głębiej zainteresowane współczesną duchowością oraz przykuwającym uwagę zagadnieniem doświadczenia religijnego. Wśród czytelników znajdą się z pewnością zarówno specjaliści tematyki, jak i osoby rozpoczynające dopiero przygodę z naukową refleksją o religii. Ci, którzy sięgną po recenzowaną tu pozycję odniosą z niej niewątpliwe korzyści, gdyż praca ta nie tylko zaznajamia z meandrami tematyki doświadczenia religijnego, ale nadto czyni to zrozumiale i przekonująco szkicuje ważne, dyskutowane i sporne kwestie w jej obrębie – dodaje prof. Marek Szulakiewicz.