W dniu 30 września br., na mocy decyzji Senatu Politechniki Opolskiej, po długim oczekiwaniu i mimo niesprzyjających wiatrów związanych z wejściem w życie nowej ustawy 2.0 oraz pandemii, która utrudniała i nadal utrudnia realizację wielu zadań, do grona habilitowanych na naszej uczelni dołączył dr hab. inż. Roland Pawliczek.
Dr hab. inż. R. Pawliczek w swojej pracy naukowej skupił się na uwzględnianiu składowej statycznej przy zginaniu dla zmęczeniowych obciążeń blokowych i te właśnie osiągniecie przedstawił do oceny jako monotematyczny cykl publikacji.
Recenzentami zarówno osiągnięcia, jak i wniosku byli: prof. dr hab. inż. Andrzej Buchacz z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prof. dr hab. inż. Bogdan Posiadała z Politechniki Częstochowskiej oraz prof. dr hab. inż. Witold Cecot z Politechniki Krakowskiej. Pozytywne recenzje zostały poparte pozytywnymi opiniami pozostałych członków Komisji Habilitacyjnej: prof. dr hab. inż. Michała Kucieja z Politechniki Białostockiej, prof. dr hab. inż. Mirosława Pajora z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie oraz dr hab. inż. Joanny Małeckiej, pełniącej w Komisji funkcję sekretarza i przewodniczącego Komisji – prof. dr hab. inż. multi DHC Jana Awrajcewicza z Politechniki Łodzkiej. Tym samym Komisja w dn. 10.09.2020 r. jednogłośnie wydała pozytywną opinię w sprawie nadania dr inż. R. Pawliczkowi stopnia naukowego doktora habilitowanego w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, którą to decyzję Senat Politechniki Opolskiej uprawomocnił nadaniem w dn. 30.09.2020 r.

Po ukończeniu studiów swoją pracę zawodową Pan Roland Pawliczek od początku związał z naszą Uczelnią, rozpoczynając ją w 1993 r. jeszcze wtedy w Wyższej Szkole Inżynierskiej. Doskonale pamięta również początki Politechniki Opolskiej. Początkowo w swej pracy naukowej koncentrował się na badaniach wpływu obciążenia średniego na przebieg zjawiska zmęczenia materiałów konstrukcyjnych. Zwieńczeniem tego etapu pracy naukowej było nadanie przez Radę Wydziału Mechanicznego w 2001 roku stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. Późniejsze prace koncentrują się na tzw. obciążeniach blokowych i aspekcie kolejności zmian obciążenia, a na całkowity dorobek składa się łącznie około 80-ciu prac, w tym książka, współautorstwo 3 monografii, redakcja 3 książek oraz 12 publikacji w czasopismach naukowych wyróżnionych w Journal Citation Reports.
Pan Roland Pawliczek pełnił również funkcję sekretarza projektu finansowanego z Unii Europejskiej pt. „CENTRE OF STRUCTURAL INTEGRITY” (CESTI, 2002-2005). Brał także udział w projekcie „Upgrading the competence of academic staff in the interdisciplinary teaching of mechatronics for the advanced technology needs” (Uptronic, 2007-2009), współorganizując kursy i szkolenia.
Od blisko 14 lat dr hab. inż. Roland Pawliczek lat jest związany z dydaktyką w obszarze mechatroniki na Wydziale Mechanicznym; współtworzył i wspiera kierunek studiów Mechatronika. W 2015 roku utworzył nowe Laboratorium Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym, opracował około 30 instrukcji do ćwiczeń laboratoryjnych. Był członkiem zespołów i komisji ds. programów kształcenia na kierunku studiów Mechatronika, obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Dydaktycznej i jest członkiem Rady Dziekańskiej.
Dzięki zainteresowaniu mechatroniką dr hab. inż. Roland Pawliczek jest związany z Międzynarodową Konferencją „Mechatronic Systems and Materials”. Jeszcze dzięki staraniom ś.p. prof. E. Machy od 2006 roku z powodzeniem do dnia dzisiejszego Katedra Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn wraz z Politechnikami z Białegostoku, Wilna i Kowna jest współorganizatorem cyklicznych konferencji, gdzie Pan Roland Pawliczek pełnił funkcję sekretarza i przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, zastępcy przewodniczącego Komitetu Naukowego oraz jeszcze jako doktor był kilkukrotnie członkiem Komitetu Naukowego.