Grupa naukowców z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki otrzymała grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na realizację projektu dotyczącego wyładowań niezupełnych w transformatorach elektroenergetycznych. Wdrożenie systemu, który chcą opracować, pozwoli na zmniejszenie awaryjności urządzeń wysokonapięciowych, kosztów ich eksploatacji, a także zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej i bezpieczeństwa osób w energetyce.
– System ekspercki do oceny wyładowań niezupełnych w transformatorach elektroenergetycznych w ramach projektu krajowego TANGO – tak brzmi pełna nazwa projektu naukowego, który prowadzą dr inż. Michał Kunicki, prof. Sebastian Borucki oraz prof. Andrzej Cichoń z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, którzy na ten cel otrzymali finansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
– Badania naukowe w tym projekcie dotyczą wyładowań niezupełnych w transformatorach elektroenergetycznych. Celem projektu jest pozyskanie partnera przemysłowego zainteresowanego stworzeniem eksperckiego systemu wspomagającego proces oceny tych wyładowań. Bazując na wynikach pomiarów system ten będzie stanowił niespotykane dotąd wsparcie w zakresie oceny zjawiska wyładowań niezupełnych i wpłynie na zmniejszenie awaryjności urządzeń wysokonapięciowych, zmniejszenie kosztów ich eksploatacji, zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej i kluczowo wzmocni bezpieczeństwo osób pracujących w energetyce – tłumaczy dr inż. Michał Kunicki.
Projekt TANGO jest efektem poprzedniego projektu realizowanego przez zespół naukowców z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej na PO (projekt Preludium 10 2016-2019), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. – Jednym z głównych założeń konkursu TANGO jest bowiem zbudowanie pomostu między badaniami podstawowymi, a badaniami przemysłowymi oraz pracami rozwojowymi poprzez umożliwienie realizacji projektów bazujących na wynikach badań podstawowych sfinansowanych wcześniej przez NCN – zaznacza dr inż. Michał Kunicki.
Wysokość grantu wynosi 243 500 zł, realizacja projektu potrwa do listopada 2021 r.