Współpraca z przemysłem i biznesem, komercjalizacja badań naukowych, projekty z zakresu inżynierii środowiska
– to główne punkty rozmów z argentyńską delegacją z Tierra del Fuego, która odwiedziła Politechnikę Opolską.
Jak podkreśla dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej, goście zapoznali się z dobrymi praktykami, jakie politechnika stosuje we współpracy z przedsiębiorstwami. W zakresie zainteresowań delegacji z Argentyny znalazły się również komercjalizacja badań naukowych i projekty z zakresu inżynierii środowiska.
– Badania i poprawa jakości wody oraz ekonomia stały się również obiektem zainteresowania Argentyńczyków – zaznacza dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz. Goście z Ameryki Południowej podczas wizyty na Politechnice Opolskiej zwiedzali także Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, na którym prezentowane były narzędzia stosowane w kształceniu studentów w obszarach IT i automatyki.
– Wizyta delegacji z Tierra del Fuego to efekt unijnego programu IURC, który łączy regiony także spoza Unii Europejskiej – informuje Marcin Staniszewski, koordynator ds. programu IURC z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki. Jak dodaje: celem programu są wzajemne kontakty i doświadczenia w zakresie innowacji oraz branż z nimi związanych.
Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zapoznaje południowoamerykańskich gości z instytucjami otoczenia biznesu, uczelniami i przedsiębiorcami. Zaplanowano wiele spotkań. Argentyńczycy odwiedzili m.in firmę IFM Ecolink – z którą od wielu lat współpracuje Politechnika Opolska.