Stworzone w partnerstwie z miastem Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej (FPC AlighT), rozpędza się coraz szybciej, realizując po niespełna pół roku działalności aż 20 tematów badawczych. Aby w pełni wykorzystać jego niespotykany potencjał powołano Radę Doradczą, której zadaniem będzie „wsparcie w wyznaczaniu strategicznych działań rozwoju jednostki, dla dobra uczelni, przedsiębiorstw, miasta oraz regionu”.
Powołanie i jednocześnie pierwsze spotkanie jedenastoosobowego gremium miało miejsce 21 lutego w siedzibie Centrum w CeNaBizie, podczas posiedzenia Komitetu Sterującego FPC AlighT, które poprowadziła dyrektor dr hab. inż. Anna Król, prof. PO. Przy uroczystym wręczeniu powołań towarzyszył jej rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf, a w dyskusji otwierającej działalność nowego ciała wziął udział także prof. Lothar Kroll z politechnik w Chemnitz i Opolu oraz prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski.
Radę tworzą przedstawiciele przemysłu, samorządu i nauki. Większość z nich już w tej chwili jest ważnymi partnerami otwartych w FPC AlighT projektów. Są to:
- dr hab. inż. Jarosław Mamala, prof. PO – prezes Parku Technologicznego w Opolu
- Maciej Wujec – wiceprezydent Miasta Opola
- Zygmunt Szulc – współwłaściciel Zakładu Technologii Wysokoenergetycznych EXPLOMET
- Rajmund Adamietz – prezes zarządu firmy Adamietz
- Wiesław Morzyński – prezes zarządu Tower Automotive Polska
- Roland Krause – prezes zarządu firmy MM Systemy
- Marcin Nowak – wiceprezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych
- Daniel Ozon – prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej
- Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego
- dr hab. inż. Adam Niesłony, prof. PO, prodziekan ds. nauki Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej
- Ryszard Wójcik – prezes zarządu firmy Sindbad
Spotkanie było okazją do przedstawienia sprawozdania z dotychczasowej działalności pierwszego w Polsce oddziału jednej z najważniejszych, europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowe rozwiązania technologiczne. Rozmach projektów, nad którymi pracuje Centrum jest imponujący! Mimo krótkiego czasu, jaki upłynął od jego otwarcia we wrześniu 2018 – zespół jednostki pozyskał wielu, interesujących partnerów biznesowych i realizuje z nimi odważne pomysły. Wśród nich znalazły się nie tylko zagadnienia z branży samochodowej, od której rozpoczęto działalność, ale też z wybuchowego platerowania metali, budownictwa i lotnictwa (w tym brzmiące futurystycznie: materiały inspirowane bionicznie).
Po spotkaniu na Politechnice Opolskiej dyskusja została przeniesiona do Parku Naukowo – Technologicznym w Opolu, gdzie w ramach „Stołu Gospodarczego”, do przedstawicieli FPC AlighT dołączyły firmy regionu opolskiego zaproszone przez panią Konsul Niemiec.
Działalność FPC ALiighT została już nagrodzona Srebrnym Laurem Umiejętności i Kompetencji. Teraz, dzięki nowym doradcom, odniesie jeszcze więcej sukcesów!