Chodzili na ciekawe wykłady, wytrwale zbierali wpisy do swoich indeksów, a na koniec otrzymali dyplomy ukończenia studiów, niektórzy już kolejne w edukacyjnym dorobku. Pięciuset nowych absolwentów uczelni, różni od starszych kolegów tylko to, że od razu po zdjęciu biretów nie podejmą pracy. Na szczęście mają na to jeszcze czas! Dużo, dużo czasu.
Dziś zakończyła się VII edycja Dziecięcej Politechniki Opolskiej. Młodzi słuchacze, ale też ich opiekunowie, którzy przez ostatnie pół roku śledzili wykłady w sąsiedniej sali, dowiedzieli się, między innymi, po co prześwietla się jogurty, jak skutecznie negocjować (choćby i ze św. Mikołajem, który także zawitał w progi DPO), i jaki jest najdłuższy wyraz świata. (Tematy wykładów, nazwiska prelegentów i galerie zdjęć – poniżej).
Wisienką na torcie był wykład wieńczący całą edycję wygłoszony przez dyrektora Biura Rektora – Wojciecha Najdę, który zdradził, dlaczego postaci w bajkach mówią ludzkim głosem i zaprezentował film podsumowujący (nieco z przymrużeniem oka) VII edycję DPO. Trudną, ale też trochę magiczną rolę lektora – przyjęła w nim jedna ze studentek – Ania Kozak.
Swoich sił w czytaniu na głos, mogli na przykładzie Lokomotywy Juliana Tuwima spróbować też inni. Z tej okazji skorzystał także obecny na rozdaniu dyplomów prorektor ds. współpracy i rozwoju prof. Krzysztof Malik, który wcale się nie wytężał, a i tak udźwignął jej ciężar 🙂 W okiełznaniu rytmu wiersza profesorowi pewnie pomogła pasja – czyli gra na gitarze.
Podczas ostatniego spotkania rozstrzygnięto także konkurs plastyczny Biblioteki Głównej.pt. „Tytuł mojej ulubionej książki zaklęty w rysunku.”, na który wpłynęło 61 prac. Jury w składzie: dr hab. inż. Anna Król, prof. PO, Jolanta Hęciak-Morzyk, dr inż. Elżbieta Czerwińska, mgr Anna Jańdziak postanowiło przyznać po trzy równorzędne nagrody w trzech kategoriach:
- Oliwia Baldy Pinokio
- Jakub Jelito Babcia na jabłoni
malowane kredkami:
- Mateusz Kozicki Opowieści z Narnii
- Mateusz Pawliczek Pinokio
- Jan Sosnowski Koszmarny Karolek
technika mieszana:
- Maja Chyra Zwiadowcy. Czarnoksiężnik z Północy
- Magdalena Laski Kopciuszek
- Maja Tomaszewska Pan Samochodzik i zagadki Fromborka.
Jury przyznało również nagrodę specjalną dla Mateusza Raczka za pracę przestrzenną pt. Chłopcy z Placu Broni.
Tajne głosowanie odbyło się także wśród bibliotekarzy Politechniki Opolskiej, a laureatami trzech równorzędnych nagród zostali:
- Julia Michewicz „Kubuś Puchatek i przyjaciele”
- Paweł Sak „Pinokio”
- Michał Wachnicki „Pinokio.”
Ciekawostką tej edycji był wykład, który dla młodych słuchaczy przeprowadził ich równieśnik – Piotr Zatwarnicki. Najmłodszy profesor politechniki zaprezentował swoim koleżankom i kolegom, jak pisać gry komputerowe. I trzeba zaznaczyć, że żadnego wykładu nie wysłuchano w takim skupieniu!
W tym roku akademickim zajęcia DPO odbywały się nie tylko w Opolu, ale też – dzięki pomocy pana Karola Cebuli i przy zaangażowaniu Powiatowego Centrum Kultury – w filii w Strzelcach Opolskich. Organizacja edycji nie byłaby rownież możliwa bez wsparcia PGE GIEK oddziału Elektrownia Opole.
Ponieważ studiowanie to nie tylko wykłady, przypomnijmy, że dzieci, oprócz konkursu wzięły także udział w grudniowej zbiórce na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Opolu.
Choć nie ma takiego lektora, który mógłby powiedzieć jednym głosem za wszystkich uczestników DPO, że im się podobało, to sądząc po ich zasłuchanych twarzach, oklasakach i każdorazowym gradzie pytań, można podejrzewać, że nawet bardzo. Z całą natomiast pewnością możemy potwierdzić, że zachwyceni byli wykładowcy:
Co można powiedzieć o naszych wspaniałych uczestnikach? Cóż, jestem z nich niesamowicie dumny! – mówi dr inż. Łukasz Dymek – Byli to ambitni, pewni siebie i otwarci na wiedzę młodzi ludzie, którzy bez najmniejszych problemów dadzą sobie radę w życiu. Ich błyskotliwe odpowiedzi często zaskakiwały i sprawiały, że jeszcze przez wiele godzin po zajęciach zastanawiałem się, jak wspaniale kreatywnymi osobami są nasi młodsi studenci.
Agnieszka Kossowska dodaje – zaskoczył mnie entuzjazm dzieciaków, głód wiedzy i ciekawe pytania.
A dr Grzegorz Jezierski zapewnia – Było to dla mnie wyjątkowe przeżycie!
- Temat: Niewidzialne promienie X wokół nas
Prowadzący: dr inż. Grzegorz Jezierski
Termin: 15 XI 2014
Zobacz zdjęcia z wykładu… - Temat: Komunikacja, negocjacje i manipulacja
Prowadzący: dr inż. Łukasz Dymek
Termin: 6 XII 2014
Zobacz zdjęcia z wykładu… - Temat: Jak działa Internet i jak pisać gry
Prowadzący: dr inż. Anna Zatwarnicka, Piotr Zatwarnicki
Termin: 10 I 2015,
Zobacz zdjęcia z wykładu… - Temat: Słowa, gesty, znaki – języki obce i ojczyste, czyli jak się porozumiewamy
Prowadzący: dr Agnieszka Kossowska i mgr Magdalena Dolińska
Termin: 21 II 2015,
Zobacz zdjęcia z wykładu… - Temat: Człowiek a samochód – wzajemne relacje
Prowadzący: dr hab. inż. Jarosław Mamala, prof. PO
Termin: 21 III 2015
Zobacz zdjęcia z wykładu… - Temat: Dlaczego postaci w bajkach mówią ludzkim głosem?
Prowadzący: mgr Wojciech Najda
Termin: 25 IV 2015
W imieniu wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie siódmej edycji Dziecięcej Politechniki Opolskiej dziękuję naszym najmłodszym studentom za to, że jesteście z nami!!! Gratuluję Wam odwagi do podejmowania trudnych wyzwań jakim niewątpliwie jest studiowanie na uczelni technicznej w tak młodym wieku!!!!
Do zobaczenia w przyszłości!!!
Dr hab. inż. Anna Król, prof. PO
Pełnomocnik Rektora ds. Politechniki Dziecięcej