Nieco w cieniu starszego o prawie cztery dekady festiwalu polskiej piosenki, Opolski Festiwal Nauki wytrwale pracuje na swoją markę, swoją publiczność i swoje niezaprzeczalne gwiazdy. W tym roku pracownicy i studenci opolskich instytucji zajmujących się badaniami i upowszechnieniem wiedzy już po raz piętnasty zaprezentowali największe przeboje, najświeższe premiery i najbardziej obiecujące debiuty opolskiej nauki, a 5-tysięczna rzesza uczestników trzydniowego OFN wypełniłaby akurat cały amfiteatr.

Uroczyste otwarcie OFN miało miejsce w piątek, 26 maja, tuż przed Nocą Nauki, która na Politechnice Opolskiej przybrała formę Nocy Masońskiej przygotowanej przez Wydział Ekonomii i Zarządzania.
W niedzielę opolanie odwiedzili Piknik Naukowy odbywający się w kampusie głównego organizatora imprezy – Uniwersytetu Opolskiego. Goście tej popularnej, plenerowej imprezy jak co roku chodzili od namiotu do namiotu i poznawali naukowe ciekawostki.
W ,,wiosce politechniki” zdobywając wiedzę mogli się jednocześnie nieco rozerwać, np. przy Zabawie z flagami zorganizowanej przez Dział Współpracy Międzynarodowej, na Pikniku sportowo-rekreacyjnym przygotowanym przez Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, a nawet podczas Zabawy z elektrodynamiką i mechatroniką zorganizowana przez załogę Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
Dużym powodzeniem cieszyły się Historyczne jednoślady zaprezentowane przez Wydział Mechaniczny oraz wystawa poświęcona jubileuszowi 800 lat Opola przygotowana przez Bibliotekę Główną Politechniki Opolskiej.
To, czego naukowcom
nie udało się przynieść ze sobą w kieszeni fartucha, np. robota przemysłowego typu Fanuk, lub maszyny do wytwarzania inteligentnego betonu z Wydziału Budownictwa i Architektury, można było obejrzeć bezpośrednio w laboratoriach, które stanęły otworem w poniedziałek. Przy okazji wizyty na uczelni goście mieli możliwość posłuchania wielu, interesujących wykładów, m. in. paradoksach nieskończoności (Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki), a maturzyści rozejrzeć się po swoim przyszłym ,,drugim domu”.
No właśnie: 1 czerwca rusza rekrutacja na Politechnice Opolskiej – uczelni, na której festiwal nauki trwa cały rok!