Na co dzień pomagają tym, którzy ryzykują swoje życie na służbie, dziś dzielą się wiedzą z czytelnikami WU. Zachęcamy do lektury trzech niezwykle pomocnych tekstów przygotowanych dla współpracowników przez psychologów Państwowej Straży Pożarnej.
Emocje w dobie pandemii – wróg czy sprzymierzeniec?
Wraz z wprowadzeniem stanu epidemicznego w kraju, nasz sposób codziennego funkcjonowania zmienił się tak bardzo, że możemy doświadczać – z dużą intensywnością – wielu silnych emocji, tj.: złość, gniew, rozdrażnienie, smutek, lęk, przerażenie. Towarzyszyć one mogą nam nie tylko z powodu ryzyka zakażeniem koronawirusem. Myślimy również o naszej przyszłości – w tym także ekonomicznej, o przyszłości naszego kraju i całego świata. Coraz częściej dochodzą do nas informację, że nasi znajomi, bliscy tracą pracę oraz źródło utrzymania dla siebie i swoich rodzin. Mimo, że sytuacja kryzysowa jest w swojej pierwszej fazie, to trudno nie myśleć o tym, jak nasze życie, codzienność będzie wyglądała „po”. (…)
Poniżej znajdziesz kilka wskazówek: jak pomimo doświadczanych emocji, ale także dzięki nim, radzić sobie z codziennością w dobie kryzysu. (więcej)
Gdzie szukać pomocy w sytuacjach trudnych i kryzysowych?
Aktualna sytuacja związana z zagrożeniem koronawirusem SARC-CoV-2 oraz przewidywanymi, obserwowanymi już w innych państwach europejskich, skutkami pandemii COVIT-19 – budzi w nas silne emocje: od lęku, strachu, przerażenia, przez zwątpienie, rezygnacje – do złości i agresji. To co obserwujemy w przekazach medialnych, co słyszymy od przyjaciół, znajomych, rodziny może wpływać dezorganizująco na nasze funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach – prowadzić do kryzysu psychicznego. (więcej)
„Kosmiczne wyzwanie”. Jak przetrwać w czasie pandemii?
Okoliczności w jakich przyszło nam funkcjonować na dzień dzisiejszy jeszcze 2 miesiące temu były możliwe wyłącznie jako scenariusz filmowy. Z wolnego świata, pełnego perspektyw i miejsc,które chcielibyśmy zwiedzić zostało nam nasze mieszkanie czy dom z kawałkiem ogrodu. Taka nagła zmiana okraszona ogromną dawką lęku przed nieznanym, zamknięta w czterech ścianach z naszymi najbliższymi – może skutkować różną konstelacją scenariuszy. Większość z nich rozwijać się może w klimacie napięć,a nawet konfliktów. Każdy z nas przyzwyczaił się do Przestrzeni (rozumianej nie tylko fizycznie), co więc zrobić gdy ta przestrzeń została nam tak nagle i brutalnie odebrana? (więcej)