Najmłodszy (uruchomiony od roku 2011/2012), ale już najpopularniejszy kierunek na Wydziale Ekonomii i Zarządzania – ekonomia właśnie otrzymał pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Wszystkich osiem kryteriów oceny – między innymi koncepcja rozwoju kierunku i zasoby kadrowe – eksperci PKA ocenili na ,,w pełni”, co odpowiada ocenie bardzo dobrej.
Sukces komentuje dziekan wydziału dr hab. inż. Joachim Foltys, prof. PO:
,,Akredytacja na maksymalny okres sześciu lat potwierdza wysoki poziom procesu dydaktycznego oferowanego przez wydział i wskazuje na zaufanie, jakim obdarzyła nas komisja – jej członkowie dostrzegli podstawy, aby przewidywać, że zostanie on utrzymany.
To bardzo dobra informacja dla studentów i pracowników. Na trudnym rynku edukacyjnym, gdzie funkcjonuje wiele uczelni publicznych i niepublicznych oferujących podobne kształcenie – jesteśmy konkurencyjni, bo wyróżnia nas potwierdzona właśnie jakość.
Warto zaznaczyć, że komisja badała wszystkie sfery związane z prowadzeniem kierunku: od realizowanych tu badań naukowych, przez odpowiednią infrastrukturę po zagadnienia organizacyjno-prawne i procedury. W komisji znalazł się także członek Parlamentu Studentów RP, który rozmawiał z naszymi studentami, aby poznać ich opinię o wydziale.”
Pani prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO wyraziła z kolei ogromną radość i uznanie dla całego zespołu dziekanów – profesorów Joachima Foltysa i Gabrieli Jyż, dr inż. Małgorzaty Adamskiej oraz dr. inż. Łukasza Dymka, a także wszystkich pracowników i studentów wydziału, za to, że ich wysiłek zaowocował akredytacją na tak długi czas. Zauważyła również, że sukces otwiera przed kierunkiem drogę do starania się o prawa do doktoryzowania.
Kilka słów o ekonomii:
Amerykański noblista Milton Friedman powiedział, że tym, co czyni ekonomię najbardziej fascynującą nauką jest to, że jej fundamentalne zasady są tak proste, że każdy jest w stanie je zrozumieć, jednak niewielu je rozumie. Zespół świetnych dydaktyków z WEiZ czuwa nad tym, żeby absolwenci znaleźli się w elitarnym gronie tych rozumiejących i …podbijali rynek pracy.
Na studiach I stopnia studenci zdobywają wiedzę z zakresu nauk społecznych i ścisłych, między innymi: mikro- i makroekonomii, prawa, rachunkowości i międzynarodowych stosunków gospodarczych. Zaproponowana ścieżka kształcenia umożliwia im nabywanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Na studiach II stopnia (magisterskich) studenci pogłębiają wiedzę, uczą się też między innymi posługiwania zaawansowanymi narzędziami matematyczno-statystycznymi i wykorzystywania metod analitycznch do badania i prognozowania zjawisk oraz procesów gospodarczych.
To przygotowuje ich do pracy na stanowiskach kierowniczych, doradczych oraz eksperckich. Przyszli magistrowie ekonomii mogą przygotować dyplom w trzech specjalnościach – ekonomia menadżerska, ekonomia społeczna oraz zarządzanie i ekonomia regionu.
Nabór na stacjonarne studia ekonomii utrzymuje się na poziomie ok. 100 osób na studia I stopnia, oraz 120 na studia II stopnia. Na studiach niestacjonarnych, naukę podjęło w tym roku 50 studentów, którzy uzupełniają wykształcenie na II stopniu.