Nowy model turbiny wiatrowej, sposób uzyskania biogazu, czy wyspecjalizowany samochód laboratoryjny – to innowacyjne i ekologiczne efekty zakończonego właśnie, piętnastomiesięcznego projektu, realizowanego na Politechnice Opolskiej wraz z polskimi i niemieckimi partnerami z przemysłu oraz Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz.
Wart blisko 700 tys. projekt unijny miał na celu zacieśnienie współpracy między nauką a przemysłem w obszarze ekoenergii. Za jego udaną realizację odpowiada Dział Współpracy i Rozwoju, kierowany przez Annę Czabak. Koordynację projektu powierzono Agnieszce Nawrockiej.
W projekcie wzięło udział szesnastu badaczy z uczelni, jedenastu firm z województwa opolskiego i cztery przedsiębiorstwa z Niemiec. W efekcie podjętych działań utworzono zespoły projektowe, gdzie skojarzono pięć firm z dziesięcioma naukowcami.
Zadaniem naukowców było opracowanie innowacyjnych rozwiązań dla firm, przedsiębiorcy natomiast odbyli staże na uczelni, aby poznać specyfikę pracy badaczy i zapoznać się z zapleczem naukowo – laboratoryjnym uczelni.
W osiągnięciu niewątpliwego sukcesu, obu stronom z pewnością pomogła wizyta studyjna w Niemczech, podczas której zapoznali się z dobrymi praktykami w zakresie współpracy nauki z biznesem. Słynący z modelowej kooperacji nie tylko z krajowym, ale i światowym przemysłem uniwersytet w Chemnitz już nie pierwszy raz podzielił się z opolanami doświadczeniem. Obecny na dzisiejszym podsumowaniu projektu przedstawiciel uczelni prof. Lothar Kroll wielokrotnie gościł na politechnice, a za swoją działalność i sprzyjanie zacieśnieniu więzi między uczelniami i między partnerującemu im biznesowi, otrzymał Medal Politechniki Opolskiej.
W podsumowaniu projektu wzięli też udział poseł Ryszard Galla, prof. Joachim Foltys– Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania PO i prezes Opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego i dr inż. Ewa Głodek – Bucyk z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu.
Gościem honorowym konferencji była Konsul Genaralna Niemiec w Opolu, pani Sabine Haake.
Szczegóły wszystkich działań przedstawił koordynator ds. kontaktów z beneficjentem ostatecznym – Maciej Gruszecki.
Projekt bez wątpienia przyniósł wiele korzyści, zarówno dla pracowników naukowo – dydaktycznych Politechniki Opolskiej jak i przedsiębiorców z Opolszczyzny. Szczególnie cieszy fakt, że mimo iż projekt dobiegł końca, współpraca między nimi nadal jest owocna – komentuje pani Agnieszka Nawrocka.