Chyba nie można wyobrazić sobie lepszego dnia na zawarcie nowego związku, niż walentynki! Politechnika Opolska pozyskując nowego partnera właśnie 14 lutego, ma prawo snuć dalekosiężne plany, a ponieważ chodzi o Zamek w Niemodlinie, czyli jedno z najurokliwszych miejsc w Polsce, powinno być jak w bajce!
700-letnii zabytek, który zna już niejedną bajkę (na jego stronie przeczytać możemy wiele legend o duchach, ukrytych skarbach i tajemniczych tunelach) jest obecnie pod opieką Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin. Fundacja postawiła sobie za cel nie tylko odrestaurowanie zamku, ale też wspieranie działalności naukowej i badawczej związanej z obiektem oraz wydobycie jego walorów turystycznych, i właśnie w tej sferze będzie współpracować z Politechniką Opolską.
Opiekunowie zamku liczą zwłaszcza na studentów kierunku turystyka i rekreacja (stąd obecność na spotkaniu pań dr Mai Zagórnej- Goplańskiej i dr Barbary Woś z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii), którzy mogą odbyć w Niemodlinie praktykę i znaleźć zatrudnienie. Pole współpracy jest jednak bardzo szerokie i obejmuje wszelkie działania o charakterze innowacyjnym i badawczym, organizowanie i prowadzenie wspólnych szkoleń, spotkań i seminariów – od budownictwa, po ekonomię.
Zamek powstał w 1313 r., był wielokrotnie niszczony i odbudowywany, przechodził z rąk książąt piastowskich do niemieckich rodów arystokratycznych, aby po wojnie stać się siedzibą urzędu repatriacyjnego i szkoły oficerskiej, a w końcu na lata popaść w zapomnienie i ruinę. Przejęcie zamku przez wywodzącą się z Łodzi spółkę i powołanie fundacji w krótkim czasie dało efekty, jakich nikt się nie spodziewał: we wrześniu ubiegłego roku zabytek został okrzyknięty najpiękniejszym zamkiem w Polsce wg rankingu Polskiej Organizacji Turystycznej.
Podpisy pod umową, która zakłada jeszcze większe sukcesy złożyli: Prezes Zarządu – Joanna Kardasińska oraz, w imieniu rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa, prorektor ds. nauki prof. Marian Łukaniszyn. Przygotowanie umowy koordynowała dyrektor Biura Współpracy i Rozwoju Anna Czabak.
Warto przypomnieć, że w listopadzie 2017 r. w zamkowej kaplicy odbył się koncert z okazji 30 – lecia pracy twórczej dyrygenta Orkiestry Politechniki Opolskiej Przemysława Ślusarczyka. Pierwsze, wspólne przedsięwzięcie mamy więc już za sobą!