Jaki kierunek studiów wybrać, by w przyszłości nie martwić się o zatrudnienie? Czy stawiać na konstruowanie maszyn czy może kształcenie w kierunku wykorzystywania odnawialnych źródeł energii? Odpowiedź na te pytania oraz ofertę dydaktyczną politechniki TVP3 Opole przedstawi w programie „Dzień otwarty na Politechnice Opolskiej”.
„Dzień otwarty na Politechnice Opolskiej” to rozmowy z władzami uczelni, wykładowcami a przede wszystkim samymi studentami, których opinia jest przecież najlepszą reklamą dla jedynej w regionie uczelni technicznej.
Prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej podkreśla, że oferta dydaktyczna uczelni na bieżąco jest modyfikowana i ulepszana w reakcji na następujące na świecie zmiany oraz potrzeby rynku pracy by jak najlepiej przygotować studentów. – Gospodarka potrzebuje inżynierów, osób przygotowanych technicznie. W ofercie Politechniki Opolskiej znajdują się 24 kierunki kształcenia, z czego połowa z nich właśnie została przebudowana, dopasowana do zmieniającej się rzeczywistości i wymagań rynku pracy, tak, aby nasi absolwenci, którzy opuszczą mury uczelni byli jeszcze lepiej przygotowani do pracy w zawodzie jak np. przemysłowe technologie informatyczne czy inżynieria biomedyczna, która ma teraz profil praktyczny. Wprowadziliśmy szereg nowych specjalności kształcenia jak np. zarządzanie kryzysowe i bezpieczeństwo wewnętrzne czy obsługa inwestycji w gospodarce – zaznacza rektor.
Ale to nie wszystko. Studenci w ramach zajęć korzystają z najnowszej aparatury i sprzętu, na którym będą pracować w zawodzie. Dzięki temu są jeszcze lepiej przygotowani do pracy. – Planujemy budowę kolejnych laboratoriów, przede wszystkim laboratorium ITmatyki, czyli połączenia informatyki z automatyką – zapowiada prof. Marcin Lorenc.
Nasi studenci z kolei zwracają uwagę na świetny kontakt z wykładowcami i szereg możliwości rozwoju. I nie tylko. – Studiuje mi się bardzo dobrze, przede wszystkim prowadzący są praktykami, co jest dużą zaletą, kontakt z nimi jest bardzo dobry, szczerze polecam – mówi Marta Dembowska, studentka z Wydziału Budownictwa i Architektury.
– Zajęcia prowadzone są w sposób precyzyjny, klarowny, wiedza przekazywana jest w jasny oraz zrozumiały sposób – dodaje Jakub Drozdowski, student z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
– Mimo, że Politechnika Opolska nie jest dużą uczelnią, to daje ogrom możliwości studiowania od kierunków informatycznych, po mechaniczne aż po fizjoterapię i wychowanie fizyczne, co daje niesamowite możliwości. Do tego ogrom rzeczy, które można robić oprócz studiowania. Mamy prężnie działający Akademicki Związek Sportowy, bardzo prężnie działający Samorząd Studencki, koła naukowe – wylicza Mateusz Młyńczak, student z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.
– Politechnika przykłada wagę do każdego studenta, widzi jednostki, a nie tylko numery indeksów. Warto wskazać tutaj rolę Akademickiego Biura Karier, które pomaga w odbyciu praktyk, staży czy znalezieniu pracy – mówi Krzysztof Kornas, student z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki.
– Wydział, na którym studiuję jest najmniejszym wydziałem. Nie ma u nas na roku 300 osób, przez co wykładowca może podejść do studentów w sposób indywidualny. Mamy dużo praktyków, którzy przekazują nam swoją wiedzę nie tylko z literatury, ale także doświadczenia w swojej pracy zawodowej – zauważa Marcin Kolman z Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Sonia Rucińska, studentka Wydziału Mechanicznego mówi krótko: Politechnika to uczelnia ambitna i nakierowana na studenta.
„Dzień otwarty na Politechnice Opolskiej” przygotowany przez ekipę TVP3 Opole będzie można zobaczyć we wtorkowe popołudnie w mediach społecznościowych TVP3 Opole i Politechniki Opolskiej.