19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej, który jest wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Politechnika Opolska także ma się czym pochwalić.
Zarząd Politechniki Opolskiej z okazji tego święta przekazuje serdeczne życzenia wszystkim pracownikom uczelni, którzy swoją działalnością badawczą i administracyjną każdego dnia wzbogacają bazę polskich osiągnięć na polu wiedzy.
Data, którą Ministerstwo Edukacji i Nauki wyznaczyło na obchody nowego święta nie jest przypadkowa. 19 lutego urodził się najsłynniejszy polski naukowiec – Mikołaj Kopernik.
Jak podają inicjatorzy święta – Dzień Nauki Polskiej ma stanowić inspirację do pójścia w ślady polskich badaczy i wzmocnienia zainteresowania nauką. Ustanowienie święta państwowego – jak podano w uzasadnieniu ustawy z 9 stycznia 2020 r. było „wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa”. Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.
Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty – przypomnieli autorzy ustawy. Podkreślili oni również, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały duży wpływ na bieg dziejów całej ludzkości.
Politechnika Opolska także ma się czym pochwalić. To właśnie naukowcy PO jako pierwsi w Europie a nawet i na świecie opracowali program stacjonarnej rehabilitacji dla osób, które przeszły zakażenie COVID-19.
Z wiedzy i doświadczenia politechnicznych naukowców ochrona zdrowia korzysta coraz częściej: tyko w zeszłym roku na potrzeby onkologii w druku 3D naukowcy opracowali m. in. żyłę z nowotworem czy schemat odcinka miednicy człowieka.
– W zeszłym roku po raz pierwszy na naszej uczelni rozpoczęli pracę zagraniczni naukowcy, którzy właśnie Politechnikę Opolską wybrali na miejsce swojego rozwoju naukowego. Co warto podkreślić, to również fakt, że coraz większe grono naukowców naszej uczelni zostało zaangażowanych w pracę w międzynarodowych zespołach m.in. z ludźmi nauki z Czech, Niemiec, Włoch, Izraela czy Finlandii. Ale to nie wszystko. Znacznie wrosła także liczba publikacji naukowców Politechniki Opolskiej w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na całym świecie, a sporo naszych naukowców otrzymało w zeszłym roku tytuł profesora i doktora habilitowanego. To jasno wskazuje nie tylko na wysoki poziom nauki na politechnice, ale także na fakt, że nasz głos jest ważny na arenie międzynarodowej – przypomina prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Fotografia wpisowa ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki