Dla młodszych i starszych studentów

Inauguracja Dziecięcej Politechniki Opolskiej, czyli cyklu wykładów prowadzonych przez naukowców naszej uczelni dla starszych dzieci (9-12 lat) miała miejsce 15 listopada 2008 r. 

W pierwszej edycji imprezy wzięło udział 200 młodych słuchaczy, którzy przez cały rok wytrwale zbierali pieczątki do swoich pierwszych w życiu indeksów i brali udział w konkursach.

DPO 20082

Jak powiedziała inicjatorka przedsięwzięcia – ówczesna prorektor ds. inwestycji i rozwoju Anna KrólChcemy wzbudzić u najmłodszych chęć poznawania świata i wskazać miejsce, gdzie najłatwiej to osiągnąć.

Nie bez powodu opatrzyliśmy więc indeksy hasłem – ,,Wiedza? To dziecinnie proste! Wrócę po więcej, jak tylko dorosnę!”

Pierwszy wykład wygłosił prof. Włodzimierz Kotowski, który, z właściwą sobie charyzmą opowiedział ,,Jak przetworzyć energię w pracę”.

Przez kolejnych trzynaście edycji w DPO wzięło udział blisko 4 tysiące małych studentów, w tym także podopieczni domu dziecka, opolskie czworaczki i dzieci ze Strzelec Opolskich oraz Brzegu. Z wykładów o piorunach, robotach i niskich temperaturach korzystają także rodzice dzieci, którzy mają możliwość oglądania  transmisji w sąsiedniej auli.

DPO to jedna z najlepszych, politechnicznych marek!

DPO-final_2015-04-1718

DZIŚ

Zachęceni niesłabnącą popularnością DPO, postanowiliśmy udowodnić, że na naukę nigdy nie jest ani za wcześnie, ani też za późno!  Wszyscy, którzy swoją sporą (czytaj: gromadzoną przez co najmniej cztery i pół dekady) wiedzę życiową chcą uzupełnić o informacje z kilkunastu fascynujących dziedzin nauki, a przy okazji poćwiczyć jogę, chińskie słówka i komputerowe sztuczki – mają okazję zrealizować swoje pasje na Akademii Młodych Serc, gdzie spotykają wielu innych, równie ciekawych świata ludzi.

AMS-wyklad_2014-10-30-2076

AMS, czyli Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku działa od 2014 r., dzięki umowie podpisanej pomiędzy uczelnią i Fundacją Międzypokoleniową Czas. Jego celem jest aktywizacja pokolenia 45+, promocja zdrowego trybu życia, a także popularyzacja wiedzy z zakresu techniki, medycyny i kultury. Akademia łączy edukację z terapią.

Zajęcia w formie wykładów i ćwiczeń odbywają się raz w tygodniu, a zaliczenia wpisywane są dojrzałym słuchaczom – oczywiście – do indeksów. Wykładowcami są profesorowie, którzy po kilku edycjach Dziecięcej Politechniki Opolskiej, mają już doświadczenie z wymagającym odbiorcą, są gotowi na wszystkie wyzwania i… sami zapisują się na zajęcia kolegów.

AMS_2015-11-12-4967

Z kolei w 2020 r. wystartowała Młodzieżowa Politechnika Opolska adresowana do licealistów. W ten sposób wspieramy kształcenie opolan w każdym wieku!