Samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele administracji rządowej wzięli udział w drugiej edycji Forum Rozwoju Regionalnego. To inicjatywa dwóch stref ekonomicznych działających na obszarze województwa opolskiego: Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej poświęcona przyszłości Opolszczyzny i kierunkom jej rozwoju.
– Jednym z filarów działalności Politechniki Opolskiej jest współpraca z szeroko rozumianym otoczeniem społeczno-gospodarczym. Stąd też nasza uczelnia podpisuje i realizuje liczne umowy o współpracy, prowadzi badania zlecone na rzecz przemysłu, doktoraty wdrożeniowe a także uczestniczy w konferencjach jak w Forum Rozwoju Regionalnego – informuje prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który dodaje, że na obecną sytuację gospodarczą największy wpływ mają obecnie turbulencje spowodowane COVID-19 oraz wojną w Ukrainie.
– Kolejne miesiące przynoszą rekordową inflację, prognozy cen nośników energii i ciepła zwiastują nadchodzący kryzys energetyczny. Są to kolejne wyzwania, których nasze pokolenie jeszcze nie doświadczyło, ale z którymi musimy się zmierzyć. Historia nas uczy, że mądrze wykorzystane czasy kryzysu stają się momentami przełomowymi w rozwoju, momentami odnowy. Jaki ten świat będzie w przyszłości w dużej mierze zależy od nas, od nauczycieli akademickich i efektów naszej współpracy z przemysłem, biznesem. Bez tego nie będzie silnego regionu, silnego państwa – podkreśla prof. Marcin Lorenc.
– Województwo opolskie jest wyjątkowe, pełne energii. Czas, żebyśmy potrafili wykorzystać tę energię, żeby dać przykład innym regionom w Polsce, jak można osiągnąć ambitne cele rozwoju gospodarczego, społecznego, naukowego – wylicza Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, pomysłodawca powstania forum.
W drugiej edycji Rozwoju Regionalnego, które jest wspólną inicjatywą dwóch stref ekonomicznych działających na obszarze województwa opolskiego: Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wzięli udział naukowcy, samorządowcy, przedsiębiorcy a także: Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. – Chcemy na forum stawiać akcenty będące wyzwaniami teraźniejszości, ale sięgającymi w przyszłość. Mówimy m.in. o Przemyśle 4.0, ale pojawiają się pytania o Przemysł 5.0 , mówimy o najnowocześniejszych technologiach. To są obszary, gdzie jako polska nauka możemy być w ścisłej czołówce nie tylko europejskiej ale i światowej – podkreśla Wojciech Murdzek.
– Staramy się rozwijać przedsiębiorczość, wiemy jak duży potencjał drzemie w Opolu i w województwie – mówi Piotr Wojtyczka, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, który w poniedziałek podpisał umowę z prof. Marcinem Lorencem dotyczącą powstania na politechnice innowacyjnego laboratorium, w którym będą prowadzone badania nad inteligentną stabilizacją pracy farm fotowoltaicznych za pomocą przemysłowych magazynów energii.
– Takie wydarzenia są po to, żeby pokazać, że polska strefa inwestycji to narzędzie dla każdego, dla każdej małej, średniej firmy nie tylko dla największych inwestorów z całego świata. Oni oczywiście też są potrzebni, ale chcemy przekonać polskich przedsiębiorców, samorządowców, żeby przyjeżdżali do stref, zobaczyli jak prosty i łatwy jest mechanizm polskiej strefy inwestycji oraz żeby podejmowali nowe działania, tworzyli miejsca pracy. Myślę, że strefy ekonomiczne są idealnym miejscem do współpracy w ramach złotego trójkąta, czyli nauki-samorządu-biznesu – podkreśla Janusz Michałek, Prezes Zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., która współpracuje z Politechniką Opolską.