– Istotną zmianą i wręcz unikatowością w skali uczelni jest to, że w przypadku kierunków ekonomia oraz zarządzanie studia pierwszego stopnia będą kończyć się projektem dyplomowym a nie pracą licencjacką. Do tego, na drugim stopniu, został wprowadzony staż mentoringowy, polegający na konkretnym wsparciu studenta, przez biznesmena, menedżera, doświadczonego pracodawcę lub praktyka – wyjawia dr Piotr Zamelski, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Ekonomii i Zarządzania.
– Wydziałowe rady dydaktyczne przygotowały niemal dwa nowe kierunki studiów. Formalnie są to dotychczas prowadzone kierunki ekonomia i zarządzanie, w tym zarządzanie w ścieżce anglojęzycznej na drugim stopniu, natomiast poza nazwą zmieniło się niemal wszystko. Jest dużo nowych przedmiotów, jeszcze bardziej dostosowanych do obecnych warunków społeczno-gospodarczych, ale również rozwijających kompetencje, jakie student będzie potrzebował po opuszczeniu uczelni – dodaje dr Piotr Zamelski.

– Zmiany wynikają z obserwacji rynku pracy i otoczenia. Były zasygnalizowane przez członków Rady Biznesu, funkcjonującej przy Wydziale, ale też przez naszych absolwentów, których opinie poznaliśmy dzięki ankiecie, w której pytaliśmy m.in. o to, czego brakowało im w poprzedniej siatce przedmiotów, gdy patrzą na nią już z perspektywy osoby pracującej. A rozwijając temat wprowadzonych zmian, to: zamiast pracy dyplomowej będzie projekt dyplomowy, gdzie ciężar jest położny bardziej na rozwiązywanie praktycznego problemu. Intensywne pochylanie się nad analizą literaturową to domena pracy magisterskiej. Ponadto na pierwszym stopniu mamy specjalności już na obu kierunkach (zarządzanie po raz pierwszy), a na drugim stopniu pojawia się element praktyki nazwany stażem mentoringowym (w tym miejscu warto dodać, że od przyszłego roku akademickiego osoby pracujące będą mogły zaliczyć praktykę i staż na podstawie zatrudnienia). Odchodzimy też od znacznej części wykładów na rzecz ćwiczeń, form projektowych, a przede wszystkim zwiększamy wymiar zajęć w laboratoriach, stawiamy na większe wykorzystanie specjalistycznego oprogramowania – dopowiada dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień, Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania.

– Mimo że profil kierunku ekonomia jest akademicki, to duży nacisk kładziony będzie jednak na umiejętności praktyczne, na kompetencje miękkie. Na I stopniu student do wyboru ma trzy specjalności: finanse i rachunkowość, podejmowanie decyzji gospodarczych oraz analityka gospodarcza i controling. Ostatnia z nich, zupełnie nowa, będzie prowadzona przede wszystkim w laboratoriach komputerowych, w niewielkiej 15-osobowej grupie – mówi dr Piotr Zamelski. – Wpisuje się to w ogólny nurt zagadnień związanych z Data Science, analityką danych, również z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jest to ekonomiczne spojrzenie na duże zasoby danych, którymi dysponują podmioty i tu właśnie potrzebni są specjaliści, którzy nie tylko zinterpretują wynik, ale będą wiedzieli, skąd te dane pochodzą, z czego wynikają. Na kierunku zarządzanie największą nowością jest wprowadzenie specjalności już na pierwszym stopniu. Są to: zarządzanie przedsiębiorstwem, e-biznes i zarządzanie projektami – kontynuuje dr inż. Marzena Szewczuk-Stępień.

– Zmodyfikowana oferta odpowiada dzisiejszym wymaganiom bardzo różnorodnego i szybko zmieniającego się rynku pracy, uwzględniając ważne i nowoczesne przedmioty, tj. zarządzanie w warunkach niepewności i ryzyka, analiza ekonometryczna, zarządzanie inwestycjami czy lean management. Jednak moją uwagę najbardziej przykuła zmiana dotycząca liczby godzin w zajęciach wykładowych w stosunku do zajęć ćwiczeniowych, przy zastosowaniu szerokiej oferty różnorodnych oprogramowań, z których studenci będą mogli korzystać podczas zajęć – podkreśla Magdalena Libront, studentka zarządzania, przewodnicząca Wydziałowej Rady Studentów WEiZ.
Na kierunki ekonomia oraz zarządzanie prowadzona jest obecnie rekrutacja. Zachęcamy do rejestracji na https://irk.po.edu.pl/.
Więcej informacji o kierunkach: https://weiz.po.edu.pl/zastanawiasz-sie-na-wyborem-studiow/