Kilkadziesiąt zagranicznych studentów wybrało studia na Politechnice Opolskiej w ramach programu Erasmus+. Największą grupę stanową studenci z Hiszpanii, Portugalii
i Turcji, są także osoby z Włoch, Belgii oraz ze Słowenii.
– Wybrałem Politechnikę Opolską, ponieważ mój przyjaciel ze studiów przyjechał tu dwa lata temu i powiedział mi, że było to jedno z najlepszych doświadczeń w jego życiu, więc oczywiście podszedłem do tego dość entuzjastycznie. Pogoda, mimo że jest trochę chłodna, dla mnie jest dużym plusem. Pochodzę z bardzo suchego i gorącego obszaru a naprawdę kocham zieleń i trochę zimna. Kolejnym pozytywnym faktem jest to, że Polska znajduje się mniej więcej w centrum Europy, a to sprawia, że dość łatwo i nawet tanio można podróżować. W przyszłości mam nadzieję, że to doświadczenie mieszkania za granicą i codzienne używanie angielskiego (i oczywiście próba nauczenia się polskiego) pomoże mi, kiedy będę pracować i mieszkać poza Hiszpanią, może na północy Europy. Mam nadzieję, że wszystko się uda – mówi Alin Andres z University of Almeria w Hiszpanii.

– Zawsze lubiłem nowe wyzwania. Wyjazd do kraju bez znajomości języka jest oczywiście sporym wyzwaniem! Polacy w pierwszych dniach mojego pobytu pomagali mi na wiele sposobów. Podoba mi się to, że są szczerzy i zawsze chętni do pomocy. Jednocześnie, chciałem pojechać do miejsca, które jest dość stare i w pewnym sensie historyczne. Mam na myśli architekturę, plany miasta i historię życia mieszkańców. Zawsze chciałem spędzić dłuższy czas za granicą, a moje doświadczenie w ramach Erasmusa pozwoli mi sprawdzić, czy jestem w stanie to zrobić – tłumaczy Umut Duman, student Istanbul Technical University. – Jeśli mi się uda, będę pewny, że w przyszłości mogę mieszkać za granicą bez większego problemu. Podróżowanie pomoże mi też w nauce angielskiego i hiszpańskiego. Poznanie wielu ludzi z kultur z całej Europy czy porozumiewanie się z nimi nie jest czymś, co można robić na co dzień w domu. Cieszę się, że wybrałem Politechnikę Opolską i mam nadzieję, że ta przygoda przyniesie mi korzyści w każdy sposób jaki ma do zaoferowania – dodaje Umut Duman.
W sumie, studia na Politechnice Opolskiej w ramach programu Erasmus+ rozpoczęło kilkadziesiąt osób. Podobnie jak w latach ubiegłych największą grupę stanową studenci z Hiszpanii, Portugalii i Turcji. Przyjechały także osoby z Włoch, z Belgii oraz ze Słowenii.
– Przed studentami teraz kilka miesięcy nauki na naszej uczelni, podróżowania po Polsce, poznawania naszej kultury, zwyczajów, typowych polskich potraw i oczywiście polskiego języka – informuje Marta Dębowska z Działu Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej, która przypomina, że w programie Erasmus+ mogą uczestniczyć studenci politechniki, a mieszczący się w Łączniku Dział Współpracy Międzynarodowej chętnie odpowie na wszystkie nurtujące pytania oraz przygotuje studentów do wyjazdu.

– Największą zaletą programu Erasmus+ jest przełamanie bariery językowej. Dzięki poznaniu osób z różnych krajów i kultur studenci nabierają więcej odwagi i ciekawości świata, obalając tym samym wiele stereotypów. Poza oczywistym uczestnictwem w zajęciach prowadzonych na zagranicznej uczeni, uczestnicy Erasmusa mają możliwość przeznaczenia swojego wolnego czasu na podróże i zwiedzanie. Nawiązanie przyjaźni z ludźmi z całego świata oraz nabycie większej samodzielności to również jedne z wartości dodanych takich wyjazdów – podkreśla Marta Dębowska i dodaje: Każdy, kto raz uczestniczył w programie Erasmus zawsze decydował się na kolejny wyjazd, a to chyba najlepsza reklama.