Naukowcy, przedstawiciele przemysłu, studenci i uczniowie szkół średnich wzięli udział w Opolskich Dniach Elektryki.
O tym, że takie wydarzenie jest istotne i potrzebne świadczy fakt, że jest organizowane od ponad 30 lat.
– Po raz trzydziesty pierwszy spotykamy się na Opolskich Dniach Elektryki. To wydarzenie, które łączy nauczycieli akademickich, pracodawców, studentów oraz uczniów szkół średnich. To nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, prezentacji ciekawych wykładów, uczniowie szkół średnich bowiem mogli także poznać bogatą ofertę naszego wydziału, która właśnie została zmodernizowana; zawiera ofertę przedmiotów stricte połączonych z przemysłem i stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie nie tylko lokalnego rynku pracy – informuje prof. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.

– Program Opolskich Dni Elektryki jest specyficzny, staraliśmy się, żeby był szerszy, żeby oprócz klasycznej elektrotechniki obejmował zagadnienia z automatyki i robotyki – dodaje dr hab. inż. Ryszard Bieniak z Katedry Automatyzacji Napędów i Robotyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, członek zarządu głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, organizator Opolskich Dni Elektryki, w których wzięli udział także przedstawiciele przemysłu. – Zawsze na Opolskich Dniach Elektryki powtarzamy, że elektroenergetyka i energetyka to taka dziedzina, która każdego roku przynosi coś nowego, bardzo mocno się rozwija. Bez wątpienia środowisko naukowe i uczelniane widzi to, co się dzieje, reaguje. Uczelnia zachęca nas także do testowania nowych, wypracowanych w laboratoriach rozwiązań, które pomagają w naszych problemach – relacjonuje Robert Zasina, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania majątkiem TAURON Polska Energia, który zwraca uwagę na wysoki poziom prac dyplomowych absolwentów Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. –TAURON Dystrybucja organizuje konkurs na najlepszą pracę dyplomową. Nierzadko rozwiązanie zaproponowane w zwycięskiej pracy znajduje u nas zastosowanie – dodaje. – Cieszę się, że Politechnika Opolska staje się takim miejscem gdzie nauka z biznesem, przemysłem bardzo ściśle współpracuje. Jesteśmy zainteresowani tym, aby ci młodzi ludzie, którzy zdobywają wiedzę na Politechnice Opolskiej znaleźli zatrudnienie w naszym zakładzie pracy a kadra naukowa ściśle z nami współpracowała – mówi Mirosław Pietrucha, dyrektor Elektrowni Opole.

Jeden z wykładów, o robotach humanoidalnych, poprowadził Bartłomiej Klin z firmy Weegree, który na Politechnice Opolskiej realizuje doktorat wdrożeniowy. – Humanoidalne roboty wkraczają w nasze życie, np. pracują w recepcjach, pracują jako kelnerzy, dowożą jedzenie itp. Jest to rozwijający się rynek, na pewno będzie potrzebował pracowników, dlatego warto wybrać ten kierunek rozwoju, studiować na Politechnice Opolskiej – podkreśla Bartłomiej Klin. – Dni Elektryki to bardzo ciekawa inicjatywa, szczególnie, że pozwala uczniom szkół średnich poznać naszą uczelnię, naszych profesorów, a także zapoznać się z nami. Reprezentuję dzisiaj koło naukowe Eledyn, które zajmuje się elektrotechniką, mam nadzieję, że poznam wielu fajnych młodych ludzi, którzy dołączą do nas w przyszłym roku akademickim – mówi Paulina Czarnecka, studentka drugiego roku automatyki i robotyki.

W licznym gronie uczniów szkół średnich, którzy brali udział w Opolskich Dniach Elektryki byli m.in. Jan Kowalczyk i Faustyna Olszewska, uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Opola.
– Jestem ciekawa wykładów i programu całego wydarzenia – mówi Faustyna. – Takie wydarzenie to także ciekawa propozycja dla osób, które chcą studiować a jeszcze nie podjęły decyzji co konkretnie i na jakiej uczelni. Jestem pewny, że chcę studiować informatykę, ale nie wiem, na której uczelni. Takie wydarzenia jak dzisiejsze na pewno pomagają w podjęciu decyzji – zauważa Jan.