Setki studentów wzięły udział w trzeciej edycji Festiwalu Kół Naukowych. W jednym miejscu mogli zapoznać się z ofertą ponad 40 kół naukowych działających na Politechnice Opolskiej. Studenci, którzy już działają w kołach, przekonują, że to ważne i przydatne doświadczenie.
Do tej pory Festiwal Kół Naukowych odbywał się na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
– Ponieważ cieszył się dużą popularnością wśród studentów, postanowiliśmy zorganizować ogólnouczelnianą wersję wydarzenia, aby każdy nowy student znalazł coś dla siebie – informuje dr inż. Ewelina Piotrowska, prodziekan ds. organizacyjnych Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
Tym sposobem studenci mogli zapoznać się z ofertą ponad 40 kół naukowych każdego z sześciu wydziałów Politechniki Opolskiej. – W Festiwalu Kół Naukowych wzięły udział setki studentów. Taka liczba oczywiście bardzo cieszy. Mam nadzieję, że każdy z tych młodych ludzi znajdzie coś dla siebie. Koło naukowe to rozwijanie swojej pasji, poszerzanie horyzontów ale także możliwość lepszych staży. Pracodawcy zwracają uwagę na dodatkowe aktywności studentów – przekonuje prof. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.
– Chcę sprawdzić, jakie koła naukowe dają możliwości, czy któreś z nich mnie zainteresuje, może do któregoś dołączę. Szukam czegoś związanego z moim kierunkiem studiów – mówi Milena Wiśniewska, studentka pierwszego roku fizjoterapii. – Z grupą kolegów z roku przyjechaliśmy zobaczyć, czym w ramach kół zajmują się nasi starsi koledzy, co my moglibyśmy robić. Niekoniecznie charakter koła musi być według nas związany ze specyfiką kierunku – relacjonuje Kacper, student pierwszego roku mechaniki i budowy maszyn.
Studenci, którzy już działają w kołach naukowych, przekonują, że to naprawdę bardzo przydatne doświadczenie. – Dołączyłam do koła Współpraca i Rozwój zaraz na początku studiów, ponieważ chciałam wynieść coś więcej, poznać nowych ludzi. W naszym kole są studenci nie tylko z naszego wydziału, ale także z innych. Uczymy się komunikacji, współpracy, organizacji wydarzeń jak np. Poligeniusze, czyli cyklu spotkań z naszymi absolwentami, którzy mają ciekawe życie zawodowe i chcą się podzielić doświadczeniem ze studentami – wylicza Natalia Lichowicz, studentka zarządzania. – Udział w kole bardzo rozwija. Jeśli masz jakąś pasję, to możesz ją rozwijać także na uczelni. Działam w kole Team Bit. To koło programistyczne, skupiamy się na rozwiązywaniu zadań najczęściej z programowania zespołowego. To zadania wymagające znajomości algorytmów, matematyki – mówi Michał Duszak, student drugiego roku informatyki.






– Nasze koło naukowe Expert często kontaktuje się z firmami, dzięki czemu mamy dużo wiedzy praktycznej, bierzemy udział w różnych szkoleniach. Chciałam robić coś więcej na uczelni. Jestem bardzo zadowolona – dodaje Anna Rydzanicz, studentka trzeciego roku zarządzania i inżynierii produkcji.
Dr inż. Anna Zatwarnicka, opiekunka koła naukowego Grupa.NET zauważa, że studenci bardzo dobrze odnajdują się w kołach naukowych. – Oczywiście, na początku nowi członkowie koła mają czas na adaptację, są bierni, ale bardzo szybko stają się aktywni, angażują się w różne działania. Praca w kołach to zajęcia w gronie koleżeńskim, gdzie nikt nikogo nie ocenia, a wręcz przeciwnie, studenci chętnie współpracują, dzielą się swoją wiedzą – podkreśla dr inż. Anna Zatwarnicka.