Ponad 1100 osób wzięło udział w warsztatach i wykładach zorganizowanych w ramach Dni Otwartych Politechniki Opolskiej. Przed dwa dni naszą uczelnię odwiedzili uczniowie z 29 opolskich szkół średnich.
– Zaprosiliśmy uczniów szkół średnich na Dni Otwarte, w trakcie których mają okazję poznać naszą ofertę dydaktyczną na tle bardzo ciekawych wykładów i warsztatów oraz różnego rodzaju spotkań, które odbywają się na poszczególnych wydziałach naszej uczelni. Gościem specjalnym był mówca motywacyjny Dariusz Sikorski, który zachęcał młodzież do tego, żeby wierzyć w marzenia, żeby do nich dążyć ale poprzez edukację, kształcenie. Pokazał, że dążenie do celu to również ciężka praca ale zwieńczona sukcesem – relacjonuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.
– Zazwyczaj panuje przekonanie, że następne pokolenie ma łatwiej. Czy naprawdę jest łatwiej? Z jednej strony młodzi ludzie mają nieograniczony dostęp do wiedzy, informacji, z drugiej sporo pokus, które rozpraszają koncentrację na celu, marzeniu – zauważa Dariusz Sikorski, jeden z najbardziej popularnych trenerów motywacyjnych w kraju. – Mówiłem młodym ludziom, żeby skupili się na tym, co chcą, co lubią robić. Obrali kierunek i podążali w jego stronę. Brzmi jak slogan, ale tak jest, że jeżeli lubi się to co się robi, to wtedy praca jest jak hobby. Hobby, które przynosi zysk – podkreśla Dariusz Sikorski.
W sumie, w wykładach i warsztatach zorganizowanych na każdym z politechnicznych wydziałów wzięło udział 1150 osób. Przed dwa dni naszą uczelnię odwiedzili uczniowie z 29 opolskich szkół średnich. Wśród nich klasa Martyny Marach z Liceum Ogólnokształcącego w Wołczynie. –Przyjechaliśmy poznać uczelnię, zobaczyć jak to wszystko tutaj wygląda, poznać kierunki kształcenia. Matura za rok, ale każdy z nas myśli o wyborze studiów już od pierwszej klasy – mówi Martyna.
– Dni Otwarte to bardzo dobra propozycja, można lepiej poznać uczelnię. Jestem uczniem pierwszej klasy, ale każdy z nas już zastanawia się, co chciałby robić dalej. Przecież idąc do liceum każdy już ma jakiś plan na siebie, wybierając konkretny profil – zauważa Piotr Kudyba, uczeń V LO w Opolu.
– Jeszcze kilka lat temu sam byłem na ich miejscu, zdawałem maturę i zastanawiałem się, co robić dalej. Politechnika Opolska to najlepszy wybór, jestem na studiach drugiego stopnia, planuję studia doktoranckie – mówi Dawid Płatosz, student ekonomii, który spotkał się z uczniami szkół średnich.
– Rok temu zdawałam maturę, wybierałam kierunek studiów. Na początku byłam pewna, że pójdę na jakikolwiek kierunek humanistyczny, aplikowałam na studia prawnicze, filologię angielską ale także – po przejrzeniu oferty kierunków – na Politechnikę Opolską. Szczęśliwym trafem dostałam się na wszystkie kierunki, wybrałam politechnikę, jestem bardzo zadowolona. Kierunek, na którym studiuję, jest bardzo przyszłościowy, mogę się rozwinąć, nauczyłam się sporo nowych rzeczy. Mimo że matematyka to nigdy nie była moja mocna strona, to teraz radzę sobie na studiach bez problemu, nauczyłam się programowania, w życiu bym nie pomyślała, że coś takiego będę potrafić – mówi Julia Bubin, studentka technologii energetyki odnawialnej.