Ponad 60 firm z całej Polski i setki studentów odwiedzających stanowiska. Do tego warsztaty, spotkania networking’owe, propozycje staży, praktyk i debata ekspertów – tak w telegraficznym skrócie można streścić 13. edycję Akademickich Targów Pracy.
Organizowane przez Politechnikę Opolską Akademickie Targi Pracy to największe tego typu wydarzenie w regionie. To okazja dla studentów, by w mniej oficjalnej formie porozmawiać z pracodawcami, a także aplikować na staże, praktyki oraz oferty zatrudnienia. – Uczestniczyłam pierwszy raz, z pewnością nie ostatni! Targi pracy to świetna inicjatywa, bardzo szeroki wybór pracodawców, duża dawka wiedzy o firmach i wiele przydatnych wskazówek co do dalszej pracy – mówi Katarzyna, studentka ekonomii.
– Otrzymałem bardzo pomocne informacje od osób z branży. Nie mogłem doczekać się networkingu, który prowadził założyciel koła naukowego, do którego ostatnio dołączyłem – podsumowuje Oskar, student pierwszego roku informatyki, który początkowo wahał się czy odwiedzić targi, bo nie szuka jeszcze zatrudnienia. – Zdecydowałem się na warsztaty i networkingi. Ostatecznie zapisałem się na jedne z ciekawszych zajęć i jestem mocno zadowolony – dodaje.
Julia, absolwentka inżynierii biomedycznej, zdecydowała się zaaplikować do firmy, na której warsztacie była: Wysłałam CV, liczę, że się uda. Tegoroczne targi pod względem organizacyjnym bardzo mnie zaskoczyły na plus. Wszystko działało bez zastrzeżeń, było dużo różnorodnych ofert.
– W tym roku było z nami 65 wystawców z całej Polski – od Opolszczyzny, przez województwo śląskie i dolnośląskie, mazowieckie, aż po pomorskie. Poszukiwani są inżynierowie, którzy wesprą firmy na różnych stadiach procesu produkcyjnego i inwestycyjnego. Pośród wystawców bardzo dużą grupę stanowiły firmy z branży produkcyjnej i motoryzacyjnej oraz budowlanej. Jak co roku silną reprezentację miała także branża IT i telekomunikacja oraz automatyka i robotyka. Wiele podmiotów poszukuje pracowników w obszarze logistyki, projektowania, księgowości, administracji, audytu i HR – mówi Aleksandra Jasińska, kierownik Akademickiego Biura Karier.
– Zainteresowanie warsztatami przekroczyło nasze oczekiwania – miejsca na 26 zaplanowanych warsztatów rozeszły się w przeciągu kilku godzin. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się także spotkania networking’owe, których odbyło się ponad 20, a także konsultacje dokumentów aplikacyjnych. Była to dodatkowa przestrzeń dla tych zainteresowanych, którzy chcieli dopytać o szczegóły przed złożeniem aplikacji. W programie targów była także debata, podczas której omawiano sytuację młodych ludzi na rynku pracy – zaznacza Ewelina Nowak z Akademickiego Biura Karier.
– W przypadku targów pracy w formie stacjonarnej nie zawsze jest możliwość spokojnej rozmowy z kandydatami, tymczasem targi online umożliwiły nam kontakt z każdym zainteresowanym studentem. Mieliśmy bezpośredni czat z kandydatami, informacje o stażach i praktykach mogliśmy omówić podczas networkingu, a ze sceny głównej opowiedzieliśmy o możliwościach kariery w Grupie Górażdże – zauważa Julia Lachowicz, absolwentka Politechniki Opolskiej, dziś występująca już w roli pracodawcy. – Jestem pod dużym wrażeniem szerokiej oferty targów. Gdybym była po drugiej stronie na pewno wybrałaby coś dla siebie. Cieszę się również, że studenci Politechniki Opolskiej byli aktywnymi słuchaczami i chętnie towarzyszyli nam na wydarzeniu – dodaje.
– Uczestniczę w targach pracy na Politechnice Opolskiej od 2015 r., po raz drugi w formie online. Każde targi są świetnie przygotowane od strony organizacyjnej, studenci są coraz odważniejsi w kontaktach z pracodawcami. Wiemy z praktyki, że informacje rozchodzą się wśród studentów w formie kręgów na wodzie, ktoś coś koledze podpowie, zasugeruje. I to jest największa wartość obecności firmy – dać się poznać od pozytywnej, interesującej strony, a potem utrzymać to wrażenie już w trakcie osobistych kontaktów. Na to liczymy oferując programy stażowe dla programistów, w czterech technologiach (SAP/Java/Mobile/Angular) – mówi Magdalena Lipowska z Axxiome Health Polska.
– Firmy uczestniczące w targach bardzo mocno zaangażowały się w kontakt z młodymi ludźmi. Dziękujemy wszystkim pracodawcom za tak wiele wskazówek przekazanych kandydatom. Wskazówek rekrutacyjnych, ale też tych związanych stricte z branżą, jaką reprezentuje pracodawca, udzielonych podczas warsztatów – podsumowuje dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Opolskiej.