Marszałek województwa opolskiego wyróżnił tytułem Professor Opoliensis dra Sebastiana Rutkowskiego z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego Politechniki Opolskiej za działania na rzecz rozwoju potencjału naukowo – badawczego Opolszczyzny.
– Moje działania skupiają się na wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w zakresie chorób wewnętrznych, głownie u chorych pulmonologicznie, gdzie przewlekły proces chorobowy powoduje zaburzenia ogólnoukładowe ale również w obrębie psychiki, jak zaburzenia lękowe czy symptomy depresji – tłumaczy dr Sebastian Rutkowski z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego Politechniki Opolskiej.
– Wykorzystanie środowiska wirtualnego, przeniesienie pacjenta z łóżka szpitalnego w nowe otoczenie np. do lasu czy na plażę, powoduje zmotywowanie pacjenta do procesu rehabilitacji, co już zostało potwierdzone w naszych badaniach – zauważa dr Sebastian Rutkowski, który jest kierownikiem projektu oceniającego efektywność szpitalnej rehabilitacji pulmonologicznej prowadzonej w wirtualnej rzeczywistości dla pacjentów po chorobie koronawirusowej. Na ten cel jego zespół otrzymał ponad 200 tysięcy złotych wsparcia z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
– Realizacja naszego projektu będzie miała duże znaczenie społeczne i ekonomiczne, gdyż wprowadzenie skutecznych programów rehabilitacyjnych dla pacjentów po COVID-19 w możliwie najszybszy sposób pozwoli im na powrót do społeczeństwa, a także do pracy zawodowej. Ponadto należy zauważyć, że dla pacjentów prezentujących tzw. syndrom post-COVID-19 rehabilitacja poprawiająca sprawność fizyczną, tolerancję wysiłku, uwzględniająca elementy psychoterapii symptomów lęku i depresji wydaje się być najefektywniejszą metodą leczenia – podkreśla dr Rutkowski, który badania kliniczne w tym obszarze rozpoczyna w grudniu.
To właśnie za działania naukowe z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości dr Sebastian Rutkowski został wyróżniony przez marszałka województwa tytułem Professor Opoliensis.
Tytuł ten przyznawany jest za działania na rzecz rozwoju potencjału naukowo – badawczego Opolszczyzny. – Cztery lata temu, gdy rozpoczynałem pracę nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, mój pomysł w świecie naukowym był traktowany z przymrużeniem oka. Panowało w zasadzie powszechne przekonanie, że wirtualna rzeczywistość to gry a nie nauka. W dobie pandemii okazało się jednak, że to jest bardzo dobre rozwiązanie, mój pomysł zyskał uznanie. Przyznane wyróżnienie właśnie za ten obszar bardzo mnie cieszy. To uczucie, które powinno towarzyszyć każdemu naukowcowi – mówi dr Sebastian Rutkowski.
