15 pracowników Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki otrzymało Nagrodę Rektora Politechniki Opolskiej. – To dzięki ich pracy oraz zaangażowaniu nasz wydział stale się rozwija,
a my z radością sięgamy po więcej – zaznacza dr inż. Iwona Łapuńka, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki.
– Okazuje się, że to co było niemożliwe jeszcze kilka lat temu, teraz staje się dostępne na wyciągnięcie ręki. Pomimo wielu trudności i niesprzyjających zmian w otoczeniu, jakimi są pandemia czy obecny konflikt geopolityczny, szybko się adaptujemy i uczymy funkcjonowania w nowych warunkach. Na to wskazuje mnogość dokonań i liczba 15 pracowników wydziału, którym nagrody te za ubiegły rok zostały przyznane. Bardzo serdecznie gratulujemy i cieszymy się z sukcesów wszystkich naszych współpracowników. To dzięki ich pracy oraz zaangażowaniu nasz wydział stale się rozwija, a my z radością sięgamy po więcej – informuje dr inż. Iwona Łapuńka, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej, która złożyła oficjalne gratulacje wyróżnionym pracownikom.
Jak dodaje dr inż. Iwona Łapuńka, wśród nagrodzonych osiągnięć pracowników w 2021 rokunależy wskazać kilka publikacji za 200 punktów w czasopismach z wysokim współczynnikiem wpływu, jak również aktywną działalność organizacyjną, czy też wyróżniające osiągnięcia dydaktyczne. – Warto zauważyć także koordynowanie akcji integracyjnych wśród studentów w połączeniu z propagowaniem działalności charytatywnej, współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie rozwoju naukowego naszych pracowników oraz podejmowanie inicjatyw, które pozwalają na czerpanie przez studentów z wiedzy praktyków jak m.in. program edukacyjny „Kultura bezpieczeństwa”, projekt „Szkoła Lean Six Sigma Lidera”, czy też prelekcje wysoko wykwalifikowanych specjalistów branż przemysłowych. Niezwykle ważnym aspektem aktywności naszych współpracowników w 2021 roku były nowo utworzone studia podyplomowe Lean Six Sigma Expert i nowe specjalności, które zostały przygotowane w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pracy – dodaje dr inż. Iwona Łapuńka.
– 2021 był dla mnie rokiem wymagającym. Na początku zostałam kierownikiem nowo powstałej Katedry Inżynierii Biosystemów i Procesów Chemicznych (po zmianie struktury Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki). Wiązało się to z wieloma wyzwaniami nad tworzeniem zespołów badawczych, poznawaniem pracowników, ukierunkowaniem działań katedry. Wyzwaniem było także uruchomienie pierwszego roku kierunku technologia żywności i żywienie człowieka. Podjęłam szereg działań nad udoskonaleniem dydaktyki na tym kierunku studiów m.in. poprzez przemodelowanie programu studiów, utworzenie nowej specjalności żywienie człowieka i dietetyka, czy pracę nad doposażaniem stanowisk dydaktycznych. Działania te zostały docenione przez JM Rektora Politechniki Opolskiej nagrodą za inne osiągnięcia, co mobilizuje mnie do dalszej, intensywnej pracy – mówi prof. Dominika Matuszek.
– Cieszę się z powodu przyznanego mi wyróżnienia, gdyż opublikowanie wyników badań w tak prestiżowym wydawnictwie jakim jest Elsevier nie było łatwe. Proces wydawniczy jest poprzedzony bardzo rygorystycznym systemem recenzowania, co składa się na dużą selekcję prac badawczych, których wyniki ostatecznie zostają opublikowane – komentuje natomiast prof. Anna Hnydiuk-Stefan z Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa i Systemów Technicznych. – Wyróżnienie Nagrodą Rektora jest dla mnie szczególnie cenne, ponieważ postrzegam je jako potwierdzenie sensu wysiłku jaki wkładamy nie tylko w rozwój nauki, ale także jej praktycznego zastosowania i promocję badań prowadzonych na politechnice wśród lokalnych i zagranicznych przedsiębiorców, którzy dzięki temu mogą lepiej i szybciej wdrażać innowacje – dodaje prof. Ewa Kulińska z Katedry Logistyki.
Jak zauważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej Nagroda Rektora jest jednym z wewnętrznych środków motywacyjnych zwiększających aktywność naukową pracowników. – Kolejne to programy takie jak DELTA czy ALFA. W 2020 roku wprowadziliśmy także nagrody za awanse naukowe, projakościowe oraz za wysoko punktowane publikacje, co znacznie zwiększyło aktywność naukową naszych pracowników – zaznacza prof. Grzegorz Królczyk.
Tylko w przeciągu roku Politechnika Opolska awansowała o ponad 20 miejsc w rankingu Nature Index. To nie jedyny ranking, który odnotowuje znaczny wzrost aktywności naszych naukowców. Dane z platformy SciVal wskazują, że trzykrotnie w przeciągu dwóch lat wrosła liczba publikacji naukowców Politechniki Opolskiej w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na całym świecie, a po dokonania politechnicznych naukowców najczęściej sięgają Amerykanie.
Z kolei z zestawienia przygotowanego przez amerykański Uniwersytet Stanforda wynika, że dwunastu naukowców Politechniki Opolskiej znalazło się w prestiżowym rankingu 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie.