Dlaczego warto palić, skąd biorą się pieniądze na budowę kanalizacji oraz jaki jest naturalny sposób komunikacji programisty z komputerem?
W najbliższą środę kolejne wykłady w ramach „Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości – wykładów otwartych prowadzonych przez praktyków”. W tym tygodniu wykład dedykowany wszystkim kierunkom oraz dwa wykłady specjalnie dla inżynierii środowiska oraz informatyki.
Kto się jeszcze nie zapisał powinien jak najszybciej odwiedzić stronę https://abk.po.edu.pl/zapisy_na_zajecia2474.html i wybrać interesujące go tematy. Do udziału zapraszamy wszystkich studentów, absolwentów i wykładowców zainteresowanych daną tematyką.
Data i godzina: 8 listopada br., godz.: 13:45
Tytuł wykładu: „Zarządzanie projektem wodno – kanalizacyjnym – rola inżyniera kontraktu”
Sugerowane kierunki: inżynieria środowiska
Plan wykładu:
- Cykl życia inwestycji, czyli skąd biorą się pieniądze na budowę kanalizacji, oczyszczalnie SUW, dróg itd.,
- Czym jest studium wykonalności, czyli co budować i jak duże ma to być. Jak wykonać analizę opcji i wybrać optymalne rozwiązanie.
- Kto powinien decydować o zakresie inwestycji? Inżynier projektant, ekonomista czy polityk?
- Jak w praktyce zarządza się dzisiaj projektami infrastrukturalnymi? Co to jest PRINCE, SCRUM, IPMA, AGILE i czy ktoś w ogóle używa tych standardów?
Prelegent: Marek Gazda – inżynier sanitarny, project manager: od 2007 roku prowadzi firmę ENVI Konsulting. Specjalizuje się w zarządzaniu projektami. Posiada certyfikat PRINCE2, jednak do zarządzania inwestycjami stosuje wraz z zespołem ENVI metodykę SCRUM dedykowaną pierwotnie do branży IT. Jest współautorem koncepcji technicznych, studiów wykonalności, dokumentacji przetargowych i innych opracowań niezbędnych przy realizacji inwestycji. Od lat propaguje stosowanie w inwestycjach międzynarodowych standardów FIDIC. Prowadzi szkolenia z zarządzania projektami.
Marek Gazda to analityk IT, productOwner, developer, scrumMaster: realizował jako wykonawca kilka dużych projektów informatycznych, kilka innych nadzorował. Jest pomysłodawcą i współautorem m. in. systemu do rozliczania inwestycji: www.fidman.eu oraz modelu wyceny sieci kanalizacyjnych i wodociagów metodą dochodową www.e-aquamatic.pl.
—
Data i godzina: 8 listopada br., godz.: 14:40
Tytuł wykładu: „cmd – tajniki wiersza poleceń systemu Windows dla programisty”
Sugerowane kierunki: informatyka
Wiersz poleceń inaczej linia komend (command line) to najbardziej naturalny sposób komunikacji programisty z komputerem. Od jakiegoś czasu obserwujemy prawdziwy renesans interfejsu tekstowego w codziennej pracy programistycznej. Podczas wykładu odkurzone zostaną częściowo zapomniane techniki z pracy z komputerem za pomocą ciemnego ekranu z małymi jasnymi znaczkami, które z upodobaniem stosuje CODEFUSION Sp. z o.o.
Prelegent: Marcin Kawalerowicz, były programista, obecnie swój czas poświęca prowadzeniu własnej firmy CODEFUSION Opolu. Posiada bogate ponad dziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na potrzeby instytucji finansowych i przemysłu. Wraz z małą, ale dynamiczną grupą programistów poprzez kontrahentów tworzy oprogramowanie dla dużego monachijskiego producenta samochodów, znanego szwajcarskiego banku kredytowego czy też softwarowej odnogi prominentnego producenta cementu portlandzkiego z Chicago. W wolnych chwilach pisze artykuły dla czasopism dla programistów, występuje na konferencjach, realizuje doktorat oraz publikuje na swoim blogu www.iprogrammable.com. Jest też autorem książki “Continuous Integration in .NET”, która ukazała się nakładem amerykańskiego wydawnictwa Manning.
—
Data i godzina: 8 listopada br., godz.: 15:30
Tytuł wykładu: „Jak wygląda praca w korporacji”
Sugerowane kierunki: wszystkie kierunki
Praca w korpo. Dla jednych marzenie dla innych udrękach. W wykładzie Grzegorz Sojka opowie o swoich doświadczeniach z pracy z polskich i międzynarodowych korporacji oraz jak wyglądają niektóre procesy rekrutacyjne. Od stanowiska stażysty po kierownika działu. Będzie o tym czym jest korpomowa, co to jest „Mordor”, o czym pisać na LinkedIN i dlaczego warto palić.
Prelegent: Grzegorz Sojka, absolwent Politechniki Opolskiej, posiadający kilkuletnie doświadczenie zawodowe od praktykanta po kierownika średniego szczebla w polskich i międzynarodowych korporacjach. Twórca własnych start-upów. Entuzjasta nowoczesnych technologii, miłośnik zwierząt.
Do udziału w wykładach zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką danego wykładu studentów, absolwentów i wykładowców uczelni. Wykłady odbywają się II Kampusie PO przy
ul. Prószkowskiej (auli nr 25 w budynku nr 9a).
Sponsorem wykładów jest: