Zaplecze badawcze Politechniki Opolskiej już wkrótce wzbogaci się aż o trzy nowe laboratoria funkcjonujące w ramach Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC AlighT). Wypełnią je supernowoczesne urządzenia do oceny właściwości nowych materiałów, ich struktury oraz wpływu na środowisko, a sfinansuje Unia Europejska.
W industrialnej scenerii jednej z hal Wydziału Mechanicznego umowę w tej sprawie podpisał dziś rektor prof. Marcin Lorenc, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz Szymon Ogłaza członek zarządu województwa opolskiego.
Wart ponad 8 milionów złotych projekt (z czego 6 pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego, a 2 ze środków uczelni) to efekt starań zarówno urzędników, jak i naukowców (w tym profesorów Anny Król, Joanny Małeckiej, Piotra i Adama Niesłonych oraz Grzegorza Królczyka), którzy zdefiniowali profil badawczy laboratoriów i uzgodnili go z potrzebami lokalnego przemysłu.
Trzy planowane laboratoria:
-
- Laboratorium wirtualnego prototypowania,
- Labortaorium oceny materiałów i struktur,
- oraz Labortaorium ocen środowiskowych
będą służyć, konkretnym zadaniom związanym z działalnością FPC AlighT, ale też przyczynią się do rozwoju dwóch istotnych dyscyplin naukowych, z którymi uczelnia wiąże swoje ambicje. Inżynieria mechaniczna oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka to dziedziny, w których Politechnika Opolska ma szansę stać się liderem w kraju.
– Jesteśmy niewielką uczelnią, ale mamy na siebie pomysł i chcielibyśmy być rozpoznawalni w konkretnych dyscyplinach. – powiedział rektor Lorenc.
W nowych laboratoriach stanie m.in. spektrometr rentgenowski, ferrometr oraz komora starzeniowa, w której będzie można sprawdzić, jak zachowuje się dany materiał (przeznaczony np. na nowatorską karoserię) wystawiony na działanie czasu, również pod kątem jego utylizacji. Efekty spędzenia trzydziestu lat na słońcu, wietrze i deszczu ujrzymy już po miesiącu.
Życzymy, aby – podobnie jak to działające na wyobraźnię urządzenie – wszystkie trzy laboratoria przeniosły opolską naukę w przyszłość.
Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) to pierwszy w Polsce oddział jednej z najważniejszych, europejskich instytucji wspierających przemysł i wdrażających nowe rozwiązania technologiczne. Działalność rozpoczęło 1 września 2018 r.
Partnerem Politechniki Opolskiej jest Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, a zadaniem – „odchudzenie” materiałów używanych w motoryzacji, lotnictwie i inżynierii lądowej. Każdy z 72, funkcjonujących na całym świecie „oddziałów” Instytutu Fraunhofera specjalizuje się w pewnej dziedzinie. W planach Opola, obok głównego profilu, są również zagadnienia związane z przetwórstwem węgla, przemysłem kolejowym i metalowym oraz elektromobilnością. Wśród obszarów badawczych FPC AlighT wskazuje:
- Zasobooszczędne technologie produkcji
- Technologie i urządzenia hybrydowe
- Energooszczędny montaż i procesy łączenia w produkcji masowej
- Komponenty kompozytowe wraz ze zintegrowanymi funkcjami
e-mobilności - Modelowanie i symulacja struktur i procesów
- Recykling i regeneracja