Podczas wczorajszej gali na Politechnice Opolskiej uhonorowano kobiety z niepełnosprawnościami, które udzielają się w życiu społecznym i wnoszą weń istotny wkład. Laureatki wyłonione w pięciu kategoriach konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek otrzymały statuetkę Diany – miniaturę stojącego w prudnickim parku pomnika bogini łowów, jednak wszystkie nominowane panie odniosły zwycięstwo. Nad stereotypami, nad barierami i nad własnymi ograniczeniami.
Za organizację wojewódzkiego etapu konkursu odpowiedzialna była pani poseł Janina Okrągły, która wraz z naszą uczelnią i opolskim oddziałem PFRON zadbała o należyty rozmach imprezy. Uroczystość rozpoczęła się koncertem Akademickiego Chóru Politechniki Opolskiej, w którego repertuarze znalazł się między innymi utwór Sanisława Soyjki o znamiennych słowach ,,dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli?”. Otwierający spotkanie patron konkursu – marszałek Andrzej Buła nawiązał do piosenki i podziękował wszystkim, którzy ,,wsłuchali się w inicjatywę”, towarzysząca mu prezes krajowego zarządu PFRON Teresa Hernik odczytała list od Jarosława Dudy – Pełnomocnika Rządu ds. osób niepełnosprawnych, a Janina Okrągły podkreśliła wagę marzeń i przełamywania barier w ich realizacji.
Wśród gości imprezy znaleźli się przedstawiciele władz regionu z wicewojewodą Antonim Jastrzembskim, prorektor ds. współpracy i rozwoju politechniki prof. Krzysztof Malik, przedstawiciele organizacji pozarządowych, przedsięborstw i świata nauki, a także wolontariusze – studenci politechniki.
Kiedy stało się już zadość wszystkim powitaniom i przemówieniom nastąpiła część najmilsza i najbardziej oczekiwana: wręcznie nagród.
Jej bohaterkami zostały:
- w kategorii Dobry Start – Judyta Staniczek – podróżniczka, -wolontariuszka „Szlachetnej Paczki”, redaktorka tekstów do „Gazety Studenckiej”.
- w kategorii Kultura i Sztuka – Maria Jabcoń – uczestniczka Środowiskowego Domu Samopomocy w Sowczycach, inicjatorka oraz współtwórca prowadzonego fanpage na Facebooku ŚDS oraz strony internetowej placówki.
- w kategorii Sport – Beata Jaksy i Ewa Grzebyta, uprawiające, m. in. piłkę nożną i lekkoatletykę. Laureatki plebiscytu „Najlepszy z Najlepszych” organizowanego przez Urząd Wojewódzki w Opolu. Obie panie uczęszczają do Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Wandy Chotomskiej w Głogówku.
- w kategorii Życie Społeczne – Bogusława Poremba, która reaktywowała Samodzielne Koło Gospodyń Wiejskich w Racławicach Śląskich, które organizuje różne wystawy, spotkania, imprezy i wyjazdy dla mieszkańców. Z jej inicjatywy został założony Parafialny Zespół Caritas, który wydaje żywność najuboższym oraz pozyskuje odzież i środki finansowe.
- w kategorii Życie Zawodowe – Halina Koralewska, kóra pracuje jako masażysta- rehabilitant, jest respondentką w telefonie zaufania przy Poradni Zdrowia Seksualnego w Londynie, wykłada na Uniwersytecie Opolskim. Jej praca zawodowa i aktywność wolontariacka ściśle związane są z osobami niepełnosprawnymi.
Po części oficjalnej spotkania wszysycy uczestnicy wzięli udział w przedstawieniu aktorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kluczborku w inscenizacji muzyczno-ruchowej „ Pory roku”.
Europosłanka Danuta Jazłowiecka, drugi, obok marszałka Andrzeja Buły patron wydarzenia zwróciła się na zakończenie do pań: ,,Jesteście wspaniałym przykładem. Dziękuję!”