Kilkunastu prelegentów, w tym dwoje z Politechniki Opolskiej weźmie udział w Forum Praktyków optymalizacji kosztów energii przy zastosowaniu OZE i magazynów energii. – Kwestia optymalizacji kosztów energii jest dla nas najważniejsza. Widzimy, co dzieje się z cenami na całym świecie nie tylko energii elektrycznej, ale także gazu – informują organizatorzy debaty, którą politechnika objęła patronatem naukowym.
Forum odbędzie się 26 stycznia w Kamieniu Śląskim. Organizuje je firma MEB Technical Sp. z o.o., która zajmuje się magazynowaniem energii na skalę przemysłową. – Od magazynów, które mogą pracować z domowymi instalacjami fotowoltaicznymi po takie, które mogą pracować przy różnego rodzaju przedsiębiorstwach, obiektach sanatoryjnych, rekreacyjnych, aż po projekty, które mogą służyć stabilizacji całego systemu energetycznego – tłumaczy Damian Koziol, prezes zarządu, który jest absolwentem Politechniki Opolskiej.
– W Kamieniu Śląskim zrealizowaliśmy chyba pierwszą tego typu inwestycję w kraju, tj. magazyn energii w technologii jonowo-litowej na potrzeby sanktuarium św. Jacka i kompleksu rehabilitacyjnego, gdzie utworzyliśmy tzw. zieloną wyspę energetyczną. Dzięki temu przez ok. 9 miesięcy w roku te obiekty są samowystarczalne energetycznie. Stąd też, właśnie w Kamieniu Śląskim chcemy podzielić się naszymi rozwiązaniami – dodaje Damian Koziol.
W forum weźmie udział kilkunastu prelegentów, w tym dwoje z Politechniki Opolskiej: prof. Sławomir Zator, kierownik Katedry Inżynierii Bezpieczeństwa i Systemów Technicznych Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz dr inż. Krzysztof Górecki z Katedry Automatyzacji Napędów i Robotyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Do tej pory zapisało się blisko 100 uczestników.
– Główny punkt naszej dyskusji to kwestia optymalizacji kosztów energii. Widzimy, co się dzieje z cenami na całym świecie nie tylko energii elektrycznej, ale także gazu. Możemy korzystać z technologii, które obniżają te koszty, czyli połączenia odnawialnych źródeł energii z naciskiem na fotowoltaikę i jej magazynowanie. Zainteresowanie OZE jest olbrzymie. Ale fotowoltaika nie rozwinie nam się bez jej magazynowania – podkreśla Damian Koziol.
– Jako politechnika chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem współpracując z otoczeniem. Firma MEB Technical, która organizuje debatę jest znana w regionie, może się pochwalić wieloma nowatorskimi inwestycjami. Liczymy, że patronat naukowy to początek naszej szerszej współpracy – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.