Drżyjcie przemytnicy i przestępcy skarbowi! Politechnikę Opolską właśnie opuściło 21 informatyków śledczych, którzy pracują w strukturach Izby Celnej. Na jedne z pierwszych w Polsce studiów podyplomowych, oferujących wiedzę – między innymi – z ,,białego wywiadu” i pozyskiwania danych z sieci komputerowych, nośników i uszkodzonych dysków, tak aby nie straciły wartości dowodowej – słuchacze przyjechali z całego kraju, od Przemyśla po Szczecin.
Przez dwa semestry uczyli się (również na indywidualnych konsultacjach) pod okiem specjalnie dobranej kadry, czyli – jak mówi sekretarz i jeden z wykładowców studiów, dr inż. Michał Podpora – ekspertów z najwyższej półki, korzystali też z Mobilnego Laboratorium Apple’a.
Odbierając w piątek dyplomy, zgodnie przyznali, że wiedza zdobyta na politechnice bardzo przyda im się w pracy. Pięciu z nich już w tej chwili wpisało się na listę biegłych sądowych.
Świeżoupieczonym absolewntom gratulowała podczas uroczystości pani prorektor ds. dydaktyki dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO oraz dziekani Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki prof. Marian Łukaniszyn i dr hab. inż. Jan Sadecki, prof. PO, który jest kierownikiem studiów.
Uruchomienie na wydziale kierunku informatyka z elementami informatyki śledczej było wspólną (i nomen omen bardzo celną) inicjatywą uczelni i Izby Celnej. I choć funkcjonariusze tej ostatniej stanowią większość absolwentów, to uczestnikiem kursu może być każdy.
Wiedza z zakresu informatyki śledczej przyda się wszystkim, którzy pracują w miejscach związanych z ochroną danych. – mówi dr inż. Michał Podpora – Uważam też, że jest lekturą obowiązkową dla informatyków, którzy mają pod opieką komputery, system, dane. Nawet w pięcioosobowej firmie z pewnością są dane, które należy utajnić, choćby baza klientów, która nie powinna być dostępna dla osób z zewnątrz. Nasze studia na pewno przydadzą się też tym, którzy zawodowo współpracują ze służbami państwowymi, ale też i serwisantom komputerowym, czy ludziom oferującym „zakładanie sieci”.
Więcej o informatyce śledczej można przeczytać w wywiadzie z dr. inż. Michałem Podporą, oraz na stronie interenetowej atrakcyjnej ,,podyplomówki”, gdzie należy też wypatrywać informacji o kolejnej edycji.