Popularna impreza, gromadząca wszystkich entuzjastów jednej z najważniejszych dziedzin techniki – od uczniów najmłodszych klas opolskiego ,,elektryczniaka”, przez praktyków działających na co dzień w przemyśle, po twórców teorii naukowych i profesorów badających prąd w laboratoriach – ma już 25 lat.
Dziś na Politechnice Opolskiej odbywa się jej jubileuszowa odsłona, a sądząc po ilości uczestników można wróżyć wydarzeniu kolejne dziesiątki lat.
W bogatym programie, jak zawsze każdy może znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy, czyli uczelnia i opolski oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich zadbali o wysoki poziom merytoryczny i szeroką tematykę wykładów – od współczesnych trendów w oświetlaniu dróg, po komunikację między mózgiem a komputerem. Przy okazji można też zwiedzić Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki i zapoznać się z jego efertą dydaktyczną.
Jak zwykle podczas imprezy, zasłużeni działacze branży zostali uhonorowani medalami, którym patronują wybitni elektrycy.
- Medal im. prof. Jana Obrąpalskiego trafił do rąk prof. Jerzego Hickiewicza, honorowego członka SEP
- Medal im. prof. Mieczysława Pożaryskiego wręczono dziekanowi WEAiI prof. Marianowi Łukaniszynowi
- Medale im. Kazimierza Szpotańskiego przyznano mgr. inż. Leszkowi Kosiorkowi, prezesowi opolskiego SEP-u oraz członkowi zarządu inż. Andrzejowi Lewackiemu
- Medal im. prof. Stanisława Fryzego trafił z kolei do zastępcy prezesa SEP, dra hab. inż. Ryszarda Beniaka
- Medalem im. Michała Doliwo-Dobrowolskiego uhonorowano natomiast cały wydział ,,elektryczny”.
Niesłabnące powodzenie ODE, obok atrakcyjnego programu, można także tłumaczyć pewnym regionalnym uwarunkowaniem. Mamy przecież świetną, rozbudowywaną właśnie Elektrownię Opole (zwiedzanie obiektu było jedną z atrakcji podczas pierwszych Dni Elektryki w 1991 r.), mamy jeden z lepszych w Polsce Zespół Szkół Elektrycznych i – wreszcie – mamy politechnikę z prężnym Wydziałem Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, który realizując potężną inwestycję w II kampusie, stoi u progu szansy na znalezienie się w europejskiej czołówce.