Podpisanie porozumienia o utworzeniu Międzynarodowego Zjednoczonego Centrum Badawczego Nowego Jedwabnego Szlaku w Polsce było jednym z głównych punktów wizyty rektorów polskich politechnik w Chongqing Jiatong University w Chinach.
Idea utworzenia nowego szlaku związana jest z działaniami rządu chińskiego (fundusz założycielski to 40 mld dolarów), który chce wskrzesić legendarny szlak łączący ich państwo z Europą.
Centrum miałoby, podobnie jak to utworzone w Chinach, zajmować się zagadnieniami związanymi zarówno z transportem, jak i logistyką, budową tuneli itd. Ważnym aspektem współpracy łączącej nas z Azją będzie także wymiana kulturalna.
Można powiedzieć, że pierwszym, polskim przystankiem na szlaku, którego początek znajdzie się w 32-milionowym mieście postawiony został w niemal trzysta razy mniejszym Opolu, za sprawą dwóch, ważnych wydarzeń:
Pierwszym z nich było podpisanie umowy pomiędzy Politechniką Opolską a Chongqing Jiaotong University (CJU) w sprawie wspólnych przedsięwzięć związanych z infrastrukturą szlaku. Nasza uczelnia zawarła z chińskim partnerem umowę tuż po tym, jak swój podpis pod listem intencyjnym w sprawie programu złożył w imieniu wszystkich polskich politechnik prof. Tadeusz Więckowski, ówczesny przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT). Było to 10 lipca 2015 r.
Oczywiście mamy być tylko jedną z ,,mrówek” na tym kilkunastotysięcznym szlaku – powiedział wówczas rektor prof. Marek Tukiendorf – ale mamy ten zaszczyt, że jesteśmy pierwszą politechniką, która dostała taką propozycję!
Kolejnym, ważnym wydarzeniem była organizacja międzynarodowej konferencji One Belt One Road, która odbyła się na Politechnice Opolskiej 26 lutego 2016 r, przy wsparciu KRPUT, Związku Uczelni Śląskich, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Instytutu Konfucjusza.
W dyskusji o ekonomicznych, naukowych i społecznych aspektach projektu wzięli udział znakomicie goście: chargé d’affaires ambasady Chińskiej Republiki Ludowej Lin Jian, wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, opolscy samorządowcy: marszałek Andrzej Buła, wojewoda Adrian Czubak oraz prezydent Arkadiusz Wiśniewski, a także ekonomiści, analitycy i przedsiębiorcy – pociągi, które do Europy przywiozą z Chin rozmaite dobra, nie wrócą przecież puste.
Po niespełna dwóch miesiącach politechnika znów miała przyjemność gościć delegatów z Chongqing, tym razem przy okazji międzynarodowej, polsko-niemieckiej konferencji Bridge. Wraz z władzami województwa ustalono wówczas szczegóły spotkania w Chinach, którego owocem było właśnie porozumieniem o utworzeniu Międzynarodowego Zjednoczonego Centrum Badawczego Nowego Jedwabnego Szlaku w Polsce. Pod dokumentem tym podpisali się rektorzy bądź przedstawiciele uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych:
prof. Marek Tukiendorf – rektor Politechniki Opolskiej
prof. Tomasz Łodygowski – rektor Politechniki Poznańskiej
prof. Lech Dzienis – rektor Politechniki Białostockiej
prof. Cezary Madryas – rektor Politechnik Wrocławskiej
prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej
prof. Andrzej Pach – prorektor AGH
prof. Teresa Zielińska – pełnomocnik rektora Politechniki Warszawskiej
I choć fizycznie, na Nowym Jedwabnym Szlaku nie wylano jeszcze ani kropli betonu – droga między oboma kontynentami staje się coraz łatwiejsza!