Zespół naukowy z Politechniki Opolskiej został zaproszony do udziału w dużym, geofizycznym eksperymencie polowym w Fürstenfeldbruck.
Rzecz miała miejsce ubiegłej jesieni, ale dopiero teraz w internecie ukazał się długo oczekiwany film
zawierający skrócony opis eksperymentu z udziałem naukowców z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej (Piotr Bońkowski, Piotr Bobra, Zbigniew Zembaty).
Eksperyment odbywał się na terenie Obserwatorium Geofizycznego Uniwersytetu w Monachium w miejscowości Fürstenfeldbruck w Bawarii, w Niemczech. Celem eksperymentu był jednoczesny pomiar 6 składowych ruchu podłoża (3 translacje i 3 rotacje) oraz odkształceń podczas kontrolowanych eksplozji podziemnych przy zastosowaniu różnorodnych czujników.

W eksperymencie wzięło udział kilkanaście europejskich uczelni technicznych w tym tak znane i prestiżowe jak słynna ETH Zurich lub Uniwersytet w Monachium (organizator eksperymentów).
Z Polski w eksperymencie uczestniczyły zespoły badawcze z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz zespół z WBiA Politechniki Opolskiej, którego system czujników Gladiator został nazwany „The Cube”.

Wyniki omówiono wstępnie podczas (wirtualnej) Europejskiej Konferencji Geofizyki EGU w Wiedniu w maju 2020.
https://presentations.copernicus.org/EGU2020/EGU2020-4256_presentation.png
https://meetingorganizer.copernicus.org/EGU2020/EGU2020-4256.html
