Od października na Politechnice Opolskiej studia rozpocznie nowy rocznik studentów. Choć przed nimi sporo wyzwań i długie godziny nauki, ani się obejrzą, a już będą pisać pracę magisterską, inżynierską lub licencjacką. Przyszłym ,,pierwszakom” życzymy, aby ich dyplom był równie ciekawy, co te, które przypominamy w naszym minicyklu. Na początek:
Trójkołowiec na baterie
Studenci Politechniki Opolskiej znani są z nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych w dziedzinie projektowania pojazdów. Tym razem student na kierunku elektrotechnika z Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki, Piotr Kupka zaprojektował i zbudował względnie tanie rozwiązania dla sterowania silnika, który napędza jednoosobowy pojazd.
Pojazd na miarę i kieszeń każdego studenta do zbudowania którego potrzebne są części rowerowe, silnik elektryczny zasilany panelem słonecznym oraz pasja i pomysłowość. ,,Koncepcja konstrukcyjna, jaka została wybrana na bazę, to trójkołowy pojazd zbudowany w większości ze wzmocnionych części rowerowych. Użytkownik operuje jedynie manetką gazu i hamulca. Sterownik analizuje wszystkie parametry i dobiera odpowiednie przełożenie. Nadzoruje przy tym parametry wpływające na bezpieczną pracę całego układu” – wyjaśnia konstruktor Piotr Kupka.
Zasilanie silnika to zestaw trzech akumulatorów żelowych o łącznym napięciu 36 V i pojemności 14 Ah. Do zasilania układu sterowania oraz instalacji oświetleniowej zdecydowano się wykorzystać dodatkowy akumulator żelowy o napięciu 12 V i pojemności 7 Ah. Pakiet akumulatorów 36 V zasilany jest z sieci jak typowy pojazd elektryczny. Ładowanie akumulatora odbywa się poprzez panel słoneczny o mocy 20 W.
Ten nietypowy pojazd powstał w Instytucie Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej jako efekt pracy dyplomowej, której tematem był ,,Projekt i wykonanie sterowania pojazdu napędzanego silnikiem elektrycznym”. Promotorem pracy jest dr inż. Janusz Kołodziej.