Warto zauważyć, że wiele dyplomów na Politechnice Opolskiej powstaje na konkretne zamówienie firm, miast i instytucji. Dla autorów to duże wyzwanie, ale też powód do satysfakcji, że ich trud przyniesie nie tylko owoce w postaci trzech (lub sześciu) liter przed nazwiskiem, ale też realny efekt, na przykład – jak pokazujemy niżej – nowy most.
Poniżej przypominamy o pracach z Wydziału Budownictwa, które w 2014 roku objęte były projektem „Czas inżynierów” – studia zamawiane na Politechnice Opolskiej (2WB)” i zostały wykonane jako zagadnienia zlecone przez instytucje i firmy z miasta Opola i województwa opolskiego w ramach zadania „Dostosowanie oferty dydaktycznej do rynku pracy”.
W trakcie obron tych prac w komisjach egzaminacyjnych uczestniczyli przedstawiciele zleceniodawców – Urzędu Miasta Opola, Miejskiego Zarządu Dróg i Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Prace, które wówczas powstały to:
- „Analiza uszkodzeń i korozji biologicznych w północnej części budynku Opolskiego Ratusza”, wykonana przez Marka Gajdę pod kierunkiem dr inż. Andrzeja Kucharczyka.
- „Projekt nowego mostu drogowego przez rzekę Prószkówkę w Bierkowicach w związku z reprofilacją łuków poziomych ul. Wrocławskiej”, wykonana przez Pawła Kowalika pod kierunkiem dr inż. Przemysława Jakiela
- „Inwentaryzacja i ocena nośności mostu drogowego przez rzekę Swornicę w Czarnowąsach”, wykonana przez Agnieszkę Labisz pod kierunkiem dr inż. Przemysława Jakiela.
- „Ocena stanu zawilgocenia i dobór metod osuszania budynku zabytkowego kościoła w Nysie”, wykonana przez Katarzynę Węgrzyn pod kierunkiem dr inż. Andrzeja Kucharczyka
- „Ocena stanu technicznego i opracowanie sposobu naprawy murowanego wiatraka w miejscowości Kadłubiec”, wykonana przez Waldemara Janika pod kierunkiem dr inż. Kamila Pawlika.
- „Ocena wytrzymałości drewnianej kładki dla pieszych z prototypowym dźwigarem głównym w świetle badań modelowych” wykonana przez Marka Deregę pod kierunkiem dr inż. Przemysława Jakiela.
Podkreślenia wymaga fakt, że prace te miały charakter praktyczny, a niezbędne badania wytrzymałościowe i modelowe w znacznym zakresie zostały wykonane w wydziałowym Laboratorium Badania Konstrukcji dzięki pomocy i zaangażowaniu dr inż. Bronisława Jędraszaka.
Doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji powyższych prac wskazują, że takie otwarcie się Wydziału Budownictwa na potrzeby miasta i regionu wszystkim zainteresowanym przynosi wymierne korzyści. Studenci mieli szansę na praktyczne przetestowanie wiedzy zdobytej w trakcie studiów rozwiązując konkretne problemy przedsiębiorców i instytucji.