…czyli szyby jak fotochromowe okulary.
Wielu studentów Politechniki Opolskiej cechuje się dużymi zdolnościami konstrukcyjnymi w dziedzinie projektowania urządzeń jak i systemów sterowania. Student kierunku automatyka i robotyka z wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki, Sławomir Szymocha jako temat pracy magisterskiej wybrał budowę autonomicznego systemu sterującego szklarnią. Innowacją w jego rozwiązaniu jest zastosowanie foli PDLC.
Praca została obroniona w 2015 r. To nie pierwszy, nowatorski pomysł pana Sławka. Młody konstruktor ma na swoim koncie unijny patent i wdrożenie do produkcji ładowarek PV oraz udział w ogólnoświatowym projekcie „Balldur“.
Autonomiczny system zarządzania szklarnią został zaprojektowany z myślą o integracji innowacyjnej technologii PDLC ten rodzaj foli stosowany jest z powodzeniem do zaciemniania biur oraz zwiększania prywatności przestrzeni biurowej. Jednym kliknięciem szyby z koloru przezroczystego mogą zmienić swą barwę w mleczną nie przepuszczającą światła.
Jednak co taka technologia może robić w szklarni?
Dzięki zmiennej przezroczystości szyby wyposażonej w folię z płynnymi kryształami możliwa jest regulacja energii wpadającej do obiektu. Wraz ze zmianą napięcia systemu zmienia się przezroczystość szyby. Szyba zmniejszając swoją przezroczystość przepuszcza coraz mniej energii cieplnej do wnętrza budynku. Działanie bardzo podobne do żaluzji jednak znacznie bardziej efektywne oraz pozwalające na dostosowanie ilości wpadającego światła do preferencji – tłumaczy projektant Sławomir Szymocha.
Układ może być zasilany z trzech niezależnych źródeł energii elektrycznej są nimi normalna sieć elektryczna, panele fotowoltaiczne oraz jako zapasowe źródło zasilania agregat prądotwórczy. Całością sytemu zarządza sterownik PLC, to właśnie dzięki niemu zmienia się przezroczystość szkła z warstwą foli zawierającej płynne kryształy. Wraz ze wzrostem napięcia w zakresie od 0 do 32 V DC zmienia się przezroczystość od pełnej do bardzo zacienione.

Projekt systemu powstał w instytucie Instytut Systemów Napędowych i Robotyki pod nadzorem dra hab. inż. Krzysztofa Tomczewskiego, prof. PO. Nasz absolwent kontynuuje naukę na studiach III stopnia. Więcej informacji o jego pracach można znaleźć pod adresem szymocha.de
Wszystkie zdjęcia objęte są prawami autorskimi.