Zespół Lektorów Języka Polskiego Studium Języków Obcych Politechniki Opolskiej zaprasza zagranicznych studentów i pracowników naszej uczelni na egzamin z języka polskiego jako obcego na poziomie B2, który odbędzie się 2 czerwca 2016 r. w godz. 14.00-16.00 w sali P6-103 (budynek nr 6, II kampus PO, ul. Prószkowska 76).
Osoby, które zaliczą egzamin, uzyskają certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego na tym poziomie. Egzamin jest bezpłatny, zgłoszenia prosimy nadsyłać do 1 czerwca 2016 na adres b.kubiak@po.opole.pl lub b.swierczewska@po.opole.pl z dokładnym określeniem wydziału, kierunku i roku studiów (studenci) lub jednostki zatrudnienia (pracownicy).
Szczegółowych informacji udzielają dr Bogusław Kubiak (SJO, P6-104, tel. 48 77 449 81 41) oraz dr Beata Świerczewska (SJO, P6-105, tel. 48 77 449 81 42).
dr Bogusław Kubiak
1985 r. – przy Wyższej Szkole Inżynierskiej powstaje Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców pod kierownictwem Mariana Urbańskiego.
Na roczny, płatny kurs zapisują się kandydaci na studia techniczne, medyczne i ekonomiczne pochodzący z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Dziesięciu wykładowców pomaga słuchaczom nie tylko w opanowaniu szeleszczącego słownictwa, ale też w zaadoptowaniu się do życia w obcej kulturowo rzeczywistości. Podobno czasem polegało to rownież na wspólnym wyjściu na sanki z zachwyconymi śniegiem obywatelami Sri Lanki.
Dziś
Studia na Politechnice Opolskiej z roku na rok stają się coraz atrakcyjniejszym celem naszych wschodnich sąsiadów, aby więc gościom zza Buga ułatwić zdobywanie wiedzy nad Odrą Dział Współpracy Międzynarodowej i Studium Języków Obcych organizuje Letni Kurs Języka Polskiego dla kandydatów na studia pochodzących z Europy Wschodniej. W trzytygodniowym kursie bierze udział ok. stu osób. ,,Opole jest takie europejskie!” mówią kursanci, ,,a język polski taki podobny!”. Pomoc w aklimatyzacji nadal jest ważnym punktem programu! Po dołączeniu do prawie 50-milionowej grupy ludzi, władających językiem Mickiewicza, uczestnicy kursu dołączają do – nieco mniejszego – grona studentów Politechniki Opolskiej.
Dbamy również o piękną polszczyznę… Polaków. W kampanii przeciw wulgaryzmom, podczas której przekonywaliśmy, że ,,śmieciowa mowa prowadzi do śmieciowej umowy”, oraz że ,,wyrażają się tylko ludzie bez wyrazu” – pomógł nam znany językoznawca prof. Jan Miodek.