Wielkie inwestycje Politechniki Opolskiej zlokalizowane są nie tylko w II kampusie. W centrum miasta już na dniach zostanie otwarte Centrum Nauka-Biznes. O CeNaBizie, który mieści się przy ul. Waryńskiego opowiada dr Łukasz Dymek z Wydziału Ekonomii i Zarządzania.
Projekt stanowi jeden z filarów realizacji polityki innowacyjnej w regionie, stając się punktem kontaktowym inicjatyw naukowo- badawczych w relacjach ze sferą gospodarczą. Planowane centrum pozwoli z jednej strony na zlokalizowanie w jednym miejscu podstawowych oraz wspomagających procesów transferu wiedzy co umożliwi ściślejszą współpracę. Zlokalizowane zostaną tu kluczowe usługi uczelni nastawione na współpracę i wsparcie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, przy zaangażowaniu doświadczonej kadry jednostek Politechniki Opolskiej. Powstanie także zaplecze badawcze, akomodacyjne, a także kształcenia w kierunkach wspomagających efektywność transferu wiedzy.
Planowana inwestycja pozwoli skoncentrować zaangażowanie Politechniki Opolskiej wokół procesów głównych i wspomagających transfer wiedzy w regionie, tworząc obszar synergii nauki i biznesu. Uczelnia ukierunkuje się w ten sposób na współpracę z biznesem i działalność badawczo-rozwojową, która pozwala kumulować wiedzę i wykorzystywać ją do rozwoju lokalnej gospodarki. Projekt skierowany jest jednak głównie do przedsiębiorców, poszukujących partnerstwa naukowego w zakresie opracowywania i wdrażania innowacji w swoich firmach. Centralny punkt, pozwalający nawiązać wzajemny kontakt między środowiskiem nauki a środowiskiem biznesu ułatwi podejmowanie wspólnych inicjatyw badawczo-rozwojowych, zdobywanie informacji o możliwościach zwiększania konkurencyjności swojej firmy dzięki naukowej wiedzy, a w rezultacie przyczyni się do wzmocnienia potencjału gospodarczego i innowacyjnego regionu.
Działania Centrum Nauka – Biznes koncentrować się będą na pracy naukowo-badawczej prowadzonej w laboratoriach, organizacji i prowadzeniu punktów konsultacyjnych (np. rzecznika patentowego i ekspertów dziedzinowych), udzielaniu informacji dla osób przedsiębiorczych, ze szczególnym uwzględnieniem studentów, chcących założyć własną firmę, organizacji warsztatów, kursów, ogólnych i specjalistycznych szkoleń, współorganizacji sympozjów, zjazdów i odczytów publicznych, pośredniczeniu w outsourcing’u, czyli kojarzeniu usługobiorców z usługodawcami. Inwestycja pozwoli jednak nie tylko wspierać środowisko biznesu, lecz przyniesie również wymierne korzyści Politechnice Opolskiej, takie jak rozwój kadry naukowej i administracyjnej, promowanie integracji działań poszczególnych wydziałów z potrzebami przedsiębiorców, poprawa wizerunku Politechniki Opolskiej jako uczelni współpracującej z biznesem, a także wsparcie okołobiznesowe absolwentów Politechniki Opolskiej, które pomoże młodym ludziom wkroczyć na rynek pracy, zmniejszając tym samym wskaźnik bezrobocia w regionie.