Innowacyjni przedsiębiorcy i przedsiębiorczy naukowcy od dziś mogą spotykać się pod nowym, ważnym adresem. W zmodernizowanym budynku przy ul. Waryńskiego Politechnika Opolska uruchomiła Centrum Nauka-Biznes, miejsce tworzenia relacji między przemysłem a nauką, które – jak zauważył rektor prof. Marek Tukiendorf – są sobie w regionie wzajemnie potrzebne, zwłaszcza w nowej perspektywie unijnego finansowania.
Do 2020 r. pieniądze na nowe projekty będzie można pozyskać niemal wyłączcie poprzez ścisłą współpracę sfery akademickiej i gospodarczej. Na szczęście w Opolu stworzono ku temu warunki, właśnie w budynku, który zdążył się jeszcze ,,załapać” na pięciomilionową inwestycję.
Całej nicjatywie i prognozom licznych spotkań interesantów dobrze wróży już sam akt otwarcia: wstęgę umieszczoną w drzwiach głównej sali obiektu przecinało aż siedem osobistości: rektor prof. Marek Tukiendorf, wszystkich troje prorektorów: prof. Krzysztof Malik, dr hab. inż. Krystyna Macek-Kamińska, prof. PO i prof. Janusz Pospolita, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania prof. Joachim Foltys, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła i wiceprezydent Opola Maciej Wujec. To musi się udać!
To nie ostatnie dzieło, które zrobiliśmy wspólnie – zapowiedział marszałek Buła. To właśnie jego podpis widnieje pod decyzją o sfinansowaniu CeNaBizu. – Było warto – ocenił zdecydowanie i podziękował uczelni za to, że nigdy się nie zatrzymuje.
Wiceprezydent Wujec zauważył z kolei, że CeNaBiz to kolejny dowód na to, że politechnika konsekwentnie realizuje założenia tzw. ,,złotego trójkąta” (nauka-biznes-samorząd) i wyraził nadzieję, że nowa inwestycja będzie służyła rozwojowi miasta.
Dziekan Foltys, przypomniał, że nowe przestrzenie zdążyły się już sprawdzić podczas kilku, jesiennych wydarzeń, w tymi na ogólnopolskiej konferencji naukowej oraz na podsumowaniu unijnego projektu związanego z transferem wiedzy z nauki do przemysłu.
Właśnie taki transfer jest celem nowego centrum – podkreślił prorektor Malik – życzymy sobie, aby ta inicjatywa jak najlepiej mu służyła.
Gospodarzem wydarzenia był dr inż. Łukasz Dymek (autor tytułowych słów), prodziekan ds. współpracy i rozwoju WEiZ, jednostki która będzie sprawowała opiekę merytoryczną nad ogólnouczelnianym CeNaBizem. Kiedy przy wsparciu najnowszej techniki dr inż. Dymek prezentował ,,przepotężne możliwości” centrum – można się było poczuć tak, jak przystało na XXI wiek. I to… na całym świecie!
Dzięki internetowej transmisji oraz kabinom do tłumaczenia symultanicznego nie tylko otwarcie CeNaBizu, ale też wszystkie planowane tu konferencje mogą gromadzić przed komputerami dziesiątki tysięcy uczestników on-line. To niewyobrażalne perspektywy wymiany doświadczeń i współpracy.
W ten sposób, dzięki innowacyjności, niewielki budynek zwany niegdyś ,,Lasem” stał się – jak powiedział gospodarz spotkania – punktem dostępowym na cały świat.