„Zdrowa Opolszczyzna” to druga edycja konferencji naukowo – szkoleniowej organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe ŻUBR, pod patronatem JM Rektora Politechniki Opolskiej prof. Marka Tukiendorfa. W tym roku patronatem honorowym objął konferencję JM Rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu dr n. o. k. f. Tomasz Halski.
Konferencja jest organizowana przez studentów dla studentów. Ma na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz poszerzanie wiedzy z zakresu dietetyki, technologii żywności oraz aktywności fizycznej. Dodatkowo jest to dobra okazja, by studenci z całej Polski mogli spotkać się w jednym miejscu, wymienić się swoją wiedzą, poszerzyć swoje horyzonty, a także nawiązać znajomości.
W tym roku dominowały tematy z zakresu dietetyki oraz aktywności fizycznej. Przedstawione były ciekawe prezentacje na temat witamin, kreatyny, produkcji odżywek wysokobiałkowych, innowacji żywieniowych w sporcie. Nie zabrakło tym razem sportowca, który przedstawił charakterystykę trenowanej dyscypliny . W zeszłym roku fenomenalną prezentacją na temat fitness bikini zachwyciła studentka Politechniki Opolskiej, Monika Biedka. W tym roku na mównicę trafił, także student Politechniki Opolskiej Andrzej Knapiak, który zabrał słuchaczy w podróż po piaszczystych plażach świata, czyli opowiedział o siatkówce plażowej.
Na konferencji została przedstawiona praktyczna wiedza z zakresu diet coachingu, a także omówiony został „Katering dietetyczny od kuchni”, który ostatnimi czasy staje się coraz bardziej modny. Na konferencji pojawił się także Michał Kosel, autor książki „Jak znaleźć pracę po studiach?”, który przeprowadził wykład warsztatowy, w którym poszukiwana była odpowiedź na pytanie: „Dlaczego mamy problem z pracą po studiach?”. Wśród prelegentów swój specjalny czas mieli studenci, którzy zgłosili się do sesji konkursowej. W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 15 prac, z których wyłoniono trzy najlepsze. Pierwsze miejsce zajął Arkadiusz Matras z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, który przedstawił pracę na temat: „Olej kokosowy – modna droga do chorób cywilizacyjnych?”. Drugie miejsce przypadło Wojtkowi Matrasowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który mówił o triadzie sportsmenek. W konkursie wyróżniono pracę Agaty Mroczek z Państwowej Medycznej Szkoły Zawodowej w Opolu, na temat: „Dwa oblicza selenu”. Warto wspomnieć, że do sesji konkursowej zgłosiło się aż sześciu prelegentów z odległego Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
II Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Zdrowa Opolszczyzna” odbyła się 16.12.2016 r., w Auli Błękitnej w pawilonie Łącznik na Politechnice Opolskiej.