Podczas treningu realizowanego w ramach projektu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Bądź Aktywny 2020! Sekcja BOCCIE, współfinansowanego z środków PFRON, 23 października odwiedził nas wicemistrz Polski w parakolarstwie Mariusz Rygoł, klubowy kolega naszego studenta oraz uczestnika projektu Michaela Jonka. Panowie są zawodnikami klubu sportowego IKS Feniks i reprezentują Opole na zawodach parakolarskich.

Dyscyplina parakolarstwa rozwinęła się w kraju dzięki paraolimpijczykowi Rafałowi Wilkowi. Rafał to były żużlowiec, który w 2006 roku uległ wypadkowi podczas rozgrywanych zawodów. Jest bardzo utytułowanym sportowcem – zdobywcą dwóch złotych krążków na paraolimpiadzie w Londynie w 2012 roku oraz złotego i srebrnego na paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku, czterokrotnym zwycięzcą Pucharu Świata, czterokrotnym zwycięzcą Pucharu Europy oraz dziewięciokrotnym medalistą Mistrzostw Świata. Rafał Wilk jest mieszkańcem Rzeszowa.

Z kolei Mariusz Rygoł jest srebrnym medalistą Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas oraz ze startu wspólnego. Uczestnik zawodów cyklu pucharu Europy, gdzie za wyniki gromadzi się punkty dla Polski w rankingu UCI – Międzynarodowej Unii Kolarstwa. Punkty są ważne, ponieważ decydują o tym, ilu zawodników będzie mogła wystawić Polska na Paraolimpiadzie. Pan Mariusz jest wielokrotnym uczestnikiem Mistrzostw Polski, maratonów oraz półmaratonów. Jest mieszkańcem Opola.
– Jazda na rowerze daje nam rewelacyjne samopoczucie, po treningu jesteśmy zadowoleni oraz pełni energii, poprawia wytrzymałość oraz ogólną wydolność organizmu. Kolarstwo trenuję od czterech lat. – mówi Mariusz Rygoł
Pan Mariusz zasili naszą grupę sekcji Boccie. Miło jest gościć osoby ze świata sportu w murach Politechniki Opolskiej, i słuchać, jak dzielą się swoimi doświadczeniami i żywo opowiadają o swojej pasji.

Znalezienie sportu odpowiedniego dla siebie, wymaga czasem kilku dobrych lat, ale gdy już to nastąpi, każdy zawodnik poważnie podchodzi do swojej dyscypliny. Trenuje z determinacją, by osiągać jak najwyższe cele, poczuć smak zwycięstwa i porażki. Sport rozwija i kształtuje charakter zawodników pełnosprawnych i tych z niepełnosprawnościami. Punktualność, dyscyplina, odwaga, determinacja, pokora i wiele innych ważnych cech przydatnych w życiu prywatnym, nabywa się przez sport. Sport i każda systematyczna aktywność ruchowa jest metodą na poprawienie jakości życia. Jeżeli podejmuje się wyzwanie, angażuje się, ciężko pracuje, to sport zawsze odpłaci się pozytywnymi rezultatami.
Student Politechniki Opolskiej Michael Jonek trenuje kolarstwo szosowe od trzech lat. Mimo niewielkiego stażu sportowego dobrą postawą na zawodach Pucharu Europy na Słowacji i w Polsce zbiera punkty do rankingu UCI. Uczestnik Mistrzostw Polski i wielu zawodów, gdzie możliwa jest rywalizacja na rowerach handbike.

Kolarstwo ręczne jest bardzo trudną dyscypliną, ale, jak widać, można osiągnąć w nim sukcesy. Długa, wytężona praca na treningach przynosi każdemu zawodnikowi satysfakcję z coraz to lepszych wyników i osiągania celów. Piękne jest to, że osoby z niepełnosprawnością wyszukują dla siebie dyscypliny, które mogą uprawiać, przygotowują się do nich czasami latami. Zawodnicy ci stają się wzorem do naśladowania.
Z wielką radością przyjmujemy osoby z niepełnosprawnością, które chcą wzmocnić swój gorset mięśniowy, rozciągnąć przykurczone mięśnie, poprawić kondycję, ale też wspólnie spędzić czas. Nie muszą być to zajęcia współorganizowane z Polskim Komitetem Paraolimpijskim. Nie muszą być to nawet zajęcia sportowe. Sekcja Boccie, czyli zajęcia usprawniające przygotowane przez Polski Komitet Paraolimpijski są stylem życia dla wielu osób, integracją, a przede wszystkim mile spędzonym czasem. Jest to gra bardzo towarzyska i dla każdego. Zapraszamy zatem studentów, pracowników i przyjaciół Politechniki Opolskiej na wspólne zajęcia.

