W semestrze letnim roku akademickiego 2022/23 obroniło się 766 studentów. W dzisiejszym, uroczystym rozdaniu dyplomów uczestniczyło 93 z nich, którzy do udziału w tym ważnym wydarzeniu zaprosili także swoich bliskich. Uroczystość miała wyjątkowo akademicki i podniosły charakter, ale była to również okazja do mniej formalnego spotkania z kolegami i koleżankami z roku, wykładowcami, promotorami oraz władzami uczelni.
– Uroczyste rozdanie dyplomów absolwentom to – obok rozpoczęcia roku akademickiego z immatrykulacją oraz Święta Politechniki Opolskiej z promocjami doktorskimi – trzecia najważniejsza uroczystość na uczelni. W tym roku przeszliśmy z organizacji rozdania dyplomów na poszczególnych wydziałach, na rozdanie dyplomów w formie ogólnouczelnianej. Udało się to w kwietniu, jeśli chodzi o kierunki techniczne, dziś wręczaliśmy dyplomy absolwentom wszystkich kierunków z sześciu wydziałów – powiedział prof. dr hab. inż. Tomasz Boczar, prorektor ds. ogólnych i operacyjnych Politechniki Opolskiej.
– Nie bójcie się podejmowania trudnych decyzji, nie przejmujcie się porażkami, wynikającymi z błędnych decyzji w danej chwili, nie patrzcie wstecz, wyciągajcie wnioski, idźcie do przodu, stawiajcie sobie ambitne cele, ale nie realizujcie ich za wszelką cenę. Planujcie, ale nie żyjcie według planu, bądźcie kreatywni, bądźcie zaangażowani, a zobaczycie że po latach, powiecie: tak, robię to, co mi sprawia olbrzymią przyjemność, a nawet o tym nie marzyłem, a to wszystko zaczęło się na Politechnice Opolskiej – zaapelował do absolwentów dr hab. inż. Grzegorz Robak, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.



– Tych, którzy dziś odebrali dyplom I stopnia, chętnie zobaczymy na studiach magisterskich, a absolwentów II stopnia również zachęcamy do pozostania na uczelni, np. w szkole doktorskiej. Wszystkim życzymy powodzenia i zawrotnej kariery zawodowej w wielkim świecie, w którym możliwości dla specjalistów budownictwa i architektów nie brakuje – dodał dr hab. inż. Andrzej Marynowicz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.
– Przypomnę, że w trakcie edukacji tego rocznika absolwentów mieliśmy pandemię, naukę zdalną i nie mogliśmy się spotykać w tak licznym gronie jak dzisiaj. Widać po frekwencji, że tych spotkań nam brakowało, a swoją obecnością pokazujecie, że zależy Wam na tym, żeby te ważne chwile w życiu celebrować wspólnie, również wspólnie z rodzinami – podkreślił, zwracając się do zebranych, prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń, dziekan Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
Tradycyjnym elementem uroczystości był wykład absolutoryjny, który tym razem wygłosiła mgr Agnieszka Rozlazły z Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Promotorem pracy magisterskiej absolwentki jest dr hab. Brygida Solga.



– Mój wykład dotyczył wprowadzenia waluty euro w Polsce z uwzględnieniem opinii publicznej, tak naprawdę poznania opinii publicznej na temat procesów wejścia Polski do strefy euro jak i poziomu wiedzy ankietowanych w tym zakresie.
Zdecydowałam się na studia na Politechnice Opolskiej dlatego, że jest to miejsce, powiedziałabym, rodzinne. Moja siostra tutaj studiowała i pamiętam, jak byłam na jej rozdaniu dyplomów. Bardzo chciałam tutaj studiować, a ekonomia to taka dziedzina, która zawsze mnie interesowała. Jeśli chodzi o studia to bardzo dobrze je wspominam to było piękne pięć lat w super atmosferze z cudownymi wykładowcami. Były to studia inspirujące i polecam je każdemu. Planuję moją przyszłość w księgowości lub dziale HR miękkim – wyjaśniła mgr Agnieszka Rozlazły.



Galeria zdjęć z utoczystości …
O tym „co po studiach” mówili również inni absolwenci:
– Okres studiów uważam za bardzo intensywny, dużo nauki, dużo projektów. W tym czasie poznałam mnóstwo fajnych osób, z którymi do teraz się przyjaźnię. W czasie studiów byłam też tzw. twarzą akcji „Dziewczyny na politechniki”, zaangażowałam się w akcję mentoringu firmy Google. Teraz koncentruję się na pracy zawodowej, jako programistka – przyznaje mgr inż. Martyna Grabelus, absolwentka informatyki.
– Już pracuję zawodowo, w jednostce badawczo-rozwojowej. Moje studia były bardzo przydatne, robię to co lubię: projektuję, badam, konstruuję. Już w czasie studiów zaprojektowałem specjalny sterownik do suszarni, opisałem go, wykonałem badania i jest on wykorzystywany w praktyce – opowiada mgr inż. Mateusz Eichner, absolwent mechaniki i budowy maszyn.