W ramach ogólnopolskiej akcji promocyjnej ,,Dziewczyny na politechniki”, zainicjowanej przez Fundację Edukacyjną ,,Perspektywy” na błoniach przy Wydziale Mechanicznym odbył się tradycyjny wyścig z inżynierskim atrybutem na głowie.
Pierwsza na metę 700-metrowej trasy dotarła Dominika Kowalska – uczennica III LO w Opolu. Trzymamy kciuki za równie dobre wyniki na maturze i dołączenie do studentów politechniki, bo celem biegu (poprowadzonego, jak zawsze, przez niezrównanego dra Ryszarda Marcinowa z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii) jest przede wszystkim zachęcenie dziewczyn do podjęcia technicznych studiów. Walczymy także ze stereotypami – dodaje organizator imprezy Kamil Kalinowski z Sekcji Promocji i Kultury – Przypominam, że 40% wszystkich studentów Politechniki Opolskiej to panie!
Podczas, gdy jedni biegali po błoniach, inni biegali na wykłady przygotowane przez pracowników Politechniki Opolskiej w ramach Małego Dnia Otwartego. W blisko czterdziestu warsztatatch, prezentacjach, pokazach i grach edukacyjnych ze wszystkich dziedzin nauki, którymi zajmują się nasi naukowcy (od a- rchirektury do z-arządania), wzięło udział kilkuset uczniów ze szkół ponagimnazjalnych z całej Opolszczyzny.
Najwięcej przyszłych studentów odwiedziło hol w ,,Łączniku”, gdzie Mały Dzień Otwarty zamienił się w Mały Festiwal Nauki, czyli targi technologicznych różności i wiedzy zdobywanej poprzez zabawę. Królowały tu drony, qady, Kinect i technologie 3D. Wśród młodych ludzi kręcił się na czterech kołach Kameleon – zdobywca 7. miejsca na światowych zawodach łazików marsjańskich.
fot. K. Kalinowski
Akcję ,,Perspektyw”, (których szef Waldemar Siwiński gości w Opolu przy okazji konferencji ,,Bridge”), zawsze chętnie wspiera rektor prof. Marek Tukiendorf, który tak zaprasza na uczelnię maturzystki:
W 2016 roku Politechnika Opolska obchodzi jubileusz 50- lecia istnienia. Nie byłoby tego pół wieku, gdyby nie kobiety tworzące uczelnię. Bez ich udziału nie może być też mowy o kolejnym.
Historia politechniki to nie tylko historia sukcesów, rozwoju i stopniowego przeobrażania pejzażu gospodarczo-społecznego regionu, ale też historia feminizacji nauki. Odkąd pionierka naszej uczelni – doc. Maria Jastrzębksa – założyła w 1968 r. Zespół Automatyki, Elektroniki i Telemechaniki, z każdym rokiem, w murach politechniki przybywa zarówno zdolnych badaczek, jak i studentek.
Te ostatnie, jak każdy inżynier, rozchwytywane są na lokalnym rynku pracy. Przykład z ostatnich dni: potentat branży IT, firma Asecco, zgłosiła się na Politechnikę Opolską po absolwentów informatyki do rozwijającego się oddziału w Opolu (wg szacunków opolskiego ratusza, zapotrzebowanie na specjalistów od komputerów wynosi w regionie ok. 400 osób, a to tylko jedna gałąź prężnej, opolskiej gospodarki).
Serdecznie zapraszam wszystkie maturzystki na naszą uczelnię!
Podjęcie u nas studiów przez zdolne dziewczyny – byłoby najlepszym prezentem na urodziny politechniki. I byłoby też najlepszym prezentem dla nich samych.