Kurs języka polskiego wraz z niezbędnymi materiałami dydaktycznymi całkowicie za darmo – to kolejna forma wsparcia uchodźców z Ukrainy, w tym także młodych ludzi, którzy chcieliby rozpocząć studia na Politechnice Opolskiej.
– Centrum Językowe również chce się włączyć w akcję Politechniki Opolskiej wspierającą uchodźców z Ukrainy. To także propozycja dla młodych ludzi, którzy musieli przerwać naukę a chcieliby studiować dalej, np. na Politechnice Opolskiej. Stąd też proponujemy całkowicie bezpłatny kurs języka polskiego. Uczestnicy kursu otrzymają od nasz wszystkie potrzebne materiały dydaktyczne – podkreśla Magdalena Dolińska, dyrektor Centrum Językowego Politechniki Opolskiej.
Kurs obejmuje 10 spotkań, raz w tygodniu po 1,5 godziny począwszy od 21 marca. – Jesteśmy w stanie utworzyć dwie grupy po maksymalnie 10 osób w każdej. Grafik zajęć nie jest jeszcze ustalony ponieważ będzie on utworzony w oparciu o preferowane dni i godziny kursantów, na tyle na ile jest to możliwe ze strony naszych wykładowców. Na zajęcia zapraszamy do siedziby Centrum Językowego, do budynku nr 6 na drugim kampusie uczelni przy ul. Prószkowskiej – informuje Magdalena Dolińska.
– Na zajęciach zaczniemy od codziennej komunikacji, która pomoże naszym kursantom w zdobyciu większej pewności siebie jako studentowi, pracownikowi oraz w życiu prywatnym. Będziemy też pracować nad umiejętnościami pisania, czytania, słuchania i mówienia w języku polskim opierając się na podstawowej znajomości języka angielskiego. Proponowane przez nas treści kursu będą zależne od poziomu znajomości języka polskiego. Jesteśmy gotowi na dostosowanie metod i treści pracy do bieżących potrzeb. Nie zabraknie też zapoznawania z elementami kultury polskiej oraz z samą Polską – tłumaczy Tamara Pochopin, wykładowca Centrum Językowego Politechniki Opolskiej.
– Wszystkich, którzy chcieliby zacząć uczyć się polskiego z nami, ale nie są pewni czy dadzą radę, uspokajamy, że nauka każdego języka obcego zależy zarówno od własnych predyspozycji ale również od motywacji i czasu poświęconego nauce. Poza tym, osoby posługujące się językiem słowiańskim jako ojczystym mają większą łatwość przyswajania innego języka z tej samej grupy. Biorąc pod uwagę determinację i motywację, jakiej spodziewamy się u osób przybywających z Ukrainy, przewidujemy że efekty nauki będą szybko widoczne – podkreśla Tamara Pochopin.
Rekrutacja na kurs odbywa się elektroniczne – wystarczy do 18 marca wysłać mail z informacją o chęci uczestnictwa kierownikowi kursów językowych: t.pochopin@po.edu.pl.