7 lutego Wydział Budownictwa świętował otrzymanie prestiżowego certyfikatu Polskiego Centrum Akredytacji przez Laboratorium Materiałów Budowlanych, gdzie od przeszło dwóch dekad bada się, między innymi, najważniejszy komponent każdej budowli, a więc – jak powiedziała dziekan wydziału i jednocześnie kierownik laboratorium prof. Stefania Grzeszczyk – podstawowy i na razie niezastąpiony beton.
W uroczystości wzięło udział wielu znakomitych gości reprezentujących władze regionu (wojewoda Ryszard Wilczyński, wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko), branżę budowlaną (m.in. Krystian Walkowiak – Opolski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, dr inż. Wiktor Abramek – Przewodniczący Rady Opolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Maciej Marciniak – prezes zarządu Górażdże Beton, Wojciech Putra – dyrektor Cementowni Odra, Krzysztof Skrzypek – prezes Energopol Trade Opole, Janusz Dworaczek z firmy Mostostal, Maria Mleczko-Król z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu Bohdan Poliwoda) oraz środowisko naukowe z dziekanem Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej – prof. Jerzym Hołą oraz prof. Edwardem Konopką z partnerskiej politechniki w Sztutgarcie.
Wszystkich gości przywitał rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf, który zaznaczył, że uczelnia chce być potrzebna regionowi i zachęcił jego władze i jego przemysłowców do korzystania z unikalnych możliwości, jakie daje certyfikowane laboratorium, zwłaszcza w kontekście wielkiej i ,,betonochłonnej” inwestycji w elektrowni Opole.
Uroczystość rozpoczęła się w nowej siedzibie wydziału przy ul. Katowickiej (tu goście zapoznali się z laboratorium – najpierw poprzez prezentację prof. Stefanii Grzeszczyk i dr inż. Arkadiusza Mordaka, potem przez zwiedzenie ,filii” laboratorium), następnie przeniosła się na ul. Ozimską, gdzie przewiezieni autokarem goście zobaczyli certyfikowane laboratorium, a na koniec – czyli uroczysty toast – wróciła z powrotem do głównej siedziby wydziału.
Natomiast o to, aby uroczystość związana z betonem, nie nabrała kojarzonych z nim cech, a więc szarości i niewzruszenia – zadbał Akademicki Chór Politechniki Opolskiej, który w jak zwykle barwnym i lekkim stylu urozmaicił całe wydarzenie.