W pierwszej podróży po lockdownie J.E. Liu Guangyuan, ambasador Chińskiej Republiki Ludowej odwiedził naszą uczelnię. Na spotkaniu z władzami politechniki padły deklaracje m.in. o szerszej współpracy i wspólnych projektach naukowych.
– To już druga wizyta ambasadora w Opolu w tym roku, pierwszy raz gościł u nas podczas obchodów Chińskiego Nowego Roku 18 stycznia. Co ciekawe, pan ambasador wspomniał, że od czasu lockdownu spowodowanego pandemią COVID-19 wizyta w Opolu jest jego pierwszą podróżą poza Warszawę, co czyni ją wyjątkową i zarazem świadczy o wysokiej randze naszego instytutu – zauważa Ewa Jakuczek, dyrektor Instytutu Konfucjusza Politechniki Opolskiej, która wraz ze swoją chińską odpowiedniczką – Wenjing Gon gościły w niedzielę ambasadora w instytucie.
Biblioteka instytutu bardziej chińska niż gabinet ambasady

J.E. Liu Guangyuan z zainteresowaniem przyglądał się wystrojowi instytutu, szczególną uwagę zwrócił na charakter tutejszej biblioteki – stwierdził, że jest on bardziej chiński niż jego gabinet w ambasadzie. Na spotkaniu przy chińskiej herbacie – parzonej i podawanej wraz ze wszystkimi wymogami tej sztuki – z prof. Marcinem Lorencem, rektorem politechniki i prof. Tomaszem Boczarem, prorektorem politechniki rozmawiano przede wszystkim o skutkach pandemii COVID-19, przejściu politechniki i instytutu na nauczanie zdalne.
Prof. Marcin Lorenc zapewnił ambasadora o chęci zacieśnienia współpracy polsko – chińskiej, zwłaszcza na szczeblu wymiany naukowej pomiędzy politechniką a uczelniami chińskimi, a także o rozwinięciu współpracy m.in. nad wspólnymi projektami naukowymi. Natomiast J.E. Liu Guangyuan zadeklarował ze swojej strony wsparcie dla politechniki, wyraził także nadzieję, że z końcem roku sytuacja związana z pandemią będzie opanowana, a obecne obostrzenia będą zniesione, co pozwoli na częstsze spotkania. Niedzielne spotkanie odbyło się z inicjatywy opolskiego posła Tomasza Kostusia.
Chińczycy zadowoleni ze współpracy z PO
Przypomnijmy, że niedawno politechnikę odwiedziła Yuxian You, prezes chińskiej firmy Hongbo Clean Energy Europe, która podkreśliła, że wpływ na umieszczenie fabryki Hongbo w Opolu miał Instytut Konfucjusza oraz uczelnia techniczna, której absolwenci będą zasilać kadrę zakładu.
Prezes You zadeklarowała swoje wsparcie przy pozyskiwaniu przez region kolejnych inwestorów. – Chętnie „zareklamuję” Politechnikę Opolską wśród przedsiębiorców, z którymi mam kontakt w ramach wpływowej rady, w jakiej zasiadam w Chinach – powiedziała. (więcej…)
