Już po raz drugi Politechnika Opolska współorganizuje Ogólnopolskie Targi Dostępności – w tym roku pod hasłem: „Aktywność zawodowa bez barier”. Wydarzenie to towarzyszy konferencji: „Projektowanie dla Wszystkich: Dostępność, Inkluzja i Uniwersalność”.
– Dostępność jest potrzebna, żeby nie wykluczać osób niepełnosprawnych, dając im szansę na normalne życie i pracę zawodową – wyjaśnia dr inż. Michał Böhm, kierownik projektu. Jak zaznacza Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału PEFRON – problemu dostępności nie da się rozwiązać systemowo, trzeba to robić przy kolejnych okazjach, konieczne jest jednak by przy każdej inicjatywie pamiętać o osobach niepełnosprawnych. Zdaniem prof. Marcina Lorenca, rektora Politechniki Opolskiej – pomocne w stałych, pozytywnych zmianach jest Centrum Wiedzy o Dostępności oraz kierunki wzornictwo przemysłowe i architektura, gdzie studenci zapoznają się z tajnikami projektowania uniwersalnego.






– Dostępność to prawo człowieka – deklaruję dr Agnieszka Kossowska, kierownik biura Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i dodaje, że targi to niespotykana okazja do zapoznania się z nowinkami technicznymi, które mogą ułatwiać życie niepełnosprawnych studentów, by być gotowym jeśli tylko zajdzie potrzeba.
Konferencja „Projektowanie dla Wszystkich: Dostępność, Inkluzja i Uniwersalność” odbywa się w terminie 5-7 czerwca br.
Konferencja realizowana jest w ramach projektu pn. „Centrum wiedzy o dostępności i upowszechniania zasad projektowania uniwersalnego w obszarze designu i przedmiotów codziennego użytku” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.
