Mgr inż. Izabela Bonczek wygrała ogólnopolski konkurs na najlepszą pracę dyplomową z zakresu zarządzania im. Prof. Romualda Kolmana – IKAR JAKOŚCI.
– Udział w konkursie oraz nagroda, która była jego owocem, utwierdziły mnie w przekonaniu, iż prace dyplomowe wcale nie muszą stanowić niemiłego obowiązku, ale mogą być szansą do rozwoju oraz interesującym doświadczeniem. Podczas wręczenia nagrody, miałam okazję poznać bardzo ciekawe osoby z branży produkcyjnej oraz wymienić doświadczenia związane z obecną sytuacją panującą na rynku – mówi mgr inż. Izabela Bonczek, absolwentka zarządzania i inżynierii produkcji Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej, która wygrała szóstą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu zarządzania im. Prof. Romualda Kolmana – IKAR JAKOŚCI.
– Powołany przed laty konkurs ma na celu promowanie tematyki związanej z jakością oraz rozwiązań, które w istotny sposób wpływają na działalności organizacji. Konkurs kierowany jest do wszystkich absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia. Realizowany jest na podstawie zgłoszeń konkursowych przesłanych przez promotorów prac licencjackich, inżynierskich oraz magisterskich, obronionych w państwowych i prywatnych uczelniach w Polsce. IKAR JAKOŚCI objęty został patronatem honorowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Partnerem konkursu i fundatorem nagrody finansowej oraz stażu dla laureata konkursu jest firma Marco Sp. z o.o., turkusowa organizacja – informuje fundacja Qualitas, Europejskie Centrum Dobrych Praktyk Biznesowych w Katowicach, organizator konkursu.
Promotorem pracy Izabeli Bonczek był prof. Adam Deptuła. Zapytany, dlaczego zgłosił akurat tę pracę, odpowiada: Autorka wykonała bardzo dobrą pracę inżynierską ukierunkowaną na praktyczne wykorzystanie w przedsiębiorstwie. Perfekcyjnie opisała kolejne etapy metody SMED i świetnie wytłumaczyła jej istotę, co wbrew pozorom nie jest takie proste. Zaproponowała także autorskie rozwiązania w procesie, np. zastosowanie szybkozłączek czy automatyzacji zmian w oprogramowaniu maszyny, co znacznie skróciło czas niezbędny do jej przezbrojenia z 30 do 14 minut. Ponadto, powołała dedykowany zespół projektowy do zadania oraz zdecydowała o nagraniu całego procesu, aby go przeanalizować. W ramach pracy dyplomowej przygotowała również profesjonalne instrukcje oraz kartę procesu.
– Prace zgłoszone do konkursu w mijającej edycji charakteryzował znaczący potencjał aplikacyjny, w odpowiedni sposób poparty wynikami badań i analiz, co stanowiło jedne z ważnych kryteriów oceny prac wśród pozostałych kryteriów. Prace charakteryzowała oryginalność, wysoki poziom merytoryczny opracowania, zastosowanie odpowiednich metody badawcze, a także komunikatywność przekazu w prezentowaniu istotności tematu pracy i osiągnięcia celu – podkreśla Kapituła konkursu, w składzie której są przedstawiciele uczelni z całego kraju.
To jedne z najwybitniejszych nazwisk w kraju związanych z problematyką zarządzania jakością w organizacji: prof. Marek Roszak z Politechniki Śląskiej, przewodniczący Kapituły konkursu, prof. Bożena Skołud z Politechniki Śląskiej, prof. Stanisław Tkaczyk z Politechniki Warszawskiej, prof. Elżbieta Skrzypek z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Maciej Urbaniak z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Ryszard Barcik z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, prof. Piotr Grudowski z Politechniki Gdańskiej, prof. Agnieszka Misztal z Politechniki Poznańskiej oraz dr Joanna Rosak-Szyrocka z Politechniki Częstochowskiej.
Od kilku lat jest także reprezentantka Politechniki Opolskiej: prof. Katarzyna Hys. – Ocena prac, stanowi niebagatelne wyzwanie. Należy bowiem mieć świadomość, że na konkurs zgłaszane są przez promotorów najlepsze prace dyplomowe. Zainteresowanie konkursem jest bardzo duże, a co za tym idzie, corocznie oceniane są prace, z wielu ośrodków akademickich z całej Polski. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w tej edycji konkursu po raz pierwszy wygrała absolwentka naszej uczelni – podkreśla prof. Katarzyna Hys.
– Analizą SMED zainteresowałam się, gdy pierwszy raz miałam z nią styczność podczas praktyk po drugim roku studiów. Wówczas brałam udział w projekcie redukcji czasu przezbrojenia wtryskarki. Niestety ze względu na krótki czas trwania praktyk nie mogłam uczestniczyć we wszystkich jego etapach. Stąd wziął się pomysł na pracę inżynierską. Chciałam poznać proces z praktycznej strony od początku do końca – mówi mgr inż. Izabela Bonczek, która obecnie pracuje na stanowisku młodszego specjalisty ds. planowania materiałowego w jednym z największych przedsiębiorstw produkcyjnych branży spożywczej na Opolszczyźnie.
– Na co dzień zajmuję się koordynacją dostaw surowców niezbędnych do produkcji, optymalizacją wypełnienia magazynowego oraz zarządzaniem zagrożeniami z tym związanymi. Studia na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji dały mi kompleksową wiedzę na temat zarządzania procesem wytwórczym oraz jego składowymi. Ponadto Politechnika Opolska dała mi możliwość studiów za granicą w ramach programu Erasmus+, które pozytywnie wpłynęły na rozwój umiejętności miękkich. Dzięki połączeniu tych dwóch aspektów, bezpośrednio po zakończeniu studiów znalazłam zatrudnienie – podkreśla Izabela Bonczek.