Na skrzynki mailowe studentów Politechniki Opolskiej trafił link do nagrania sesji relaksacyjno-terapeutycznej oraz krótki wykład o biologii stresu. To reakcja na wyniki badań wśród politechnicznych żaków: ponad połowa z nich ma podwyższony poziom stresu, sporo odczuwa smutek i przygnębienie.
– W zeszłym roku na Politechnice Opolskiej realizowaliśmy badanie, w którym wzięło udział prawie 800 studentów. Dotyczyło ono poziom stresu, objawów depresji w trakcie lockdownu i zdalnego nauczania – informuje dr Anna Rutkowska z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Wyniki badań zaskoczyły naukowców. – U prawie 60% badanych zauważyliśmy podwyższony poziom stresu, 56% studentów zgłosiło objawy depresyjne, ponad 77% ujawniło lęk o przyszłość, ok 60% odczuwało smutek i przygnębienie oraz tyle samo nerwowość i drażliwość, 60% pogorszenie kontaktów społecznych. Co najbardziej zaniepokoiło to fakt, że aż 18% studentów wskazało, że ma myśli samobójcze. To bardzo duży odsetek. Prześledziłam literaturę, w ubiegłych latach duże badania wskazywały, że w tej grupie wiekowej zazwyczaj wskaźnik wynosił pomiędzy maksymalnie 10%. Z badań wynika także, że podwyższony poziom stresu prowadzi do depresji – wylicza dr Anna Rutkowska, która zauważa, że dla wielu młodych ludzi już sam okres studiowania jest bardzo stresujący. Do tego doszła pandemia, ostatnio wojna na Ukrainie.
– Szukałam rozwiązań, by zaproponować doraźną pomoc naszym studentom. Nawiązałam współpracę z prof. Joanną Szczepańską-Gierachą, psychoterapeutką i fizjoterapeutką. Z jej pomocą powstało specjalne nagranie, do którego link już trafił na skrzynki pocztowe studentów. To trwająca 15 minut sesja relaksacyjno-terapeutyczna. Jej zawartość jest starannie przemyślana i dobrana, głównym celem nagrania jest obniżenie poziomu stresu. Oczywiście, nie zadzieje się to za pierwszym razem, dlatego też zachęcam do regularnego odsłuchiwania sesji – tłumaczy dr Anna Rutkowska, która przygotowała także mini wykład o tym, jak stres wpływa na ciało, jak wygląda biologia stresu.
Nagranie zostało zrealizowane w ramach programu Delta, wewnętrznego grantu dla zespołów badawczych.
Tym studentom, którzy chcieliby porozmawiać o swoich przeżyciach, emocjach lub po prostu potrzebują specjalistycznej pomocy przypominamy, że na politechnice działa Centrum Wsparcia Psychologicznego, które oferuje pomoc psychologa i psychiatry. Wsparcie jest w pełni dyskretne i bezpłatne.