Na jednej z archiwalnych fotografii uwieczniono uroczyste obchody jednego z najpopularniejszych niegdyś świąt.
Studentki i wykładowczynie były w owych czasach raczej rzadkością na uczelni technicznej, należy jednak pamiętać, że jednym z najbardziej zasłużonych twórców Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu była doc. Maria Jastrzębska – dziekan Wydziału Elektrycznego w latach 1970-71 – która w 1968 r. zorganizowała na młodej uczelni i objęła kierownictwo nad Zespołem Automatyki, Elektroniki i Telemechaniki.
Dziś kobiety stanowią ponad 30% wszystkich studentek politechniki, panie stoją na katedrach, prowadzą nowatorskie badania i kierują uczelnią.
W jubileuszowym roku władze na uczelni sprawują:
- Prorektor ds. kształcenia i dydaktyki – dr Anida Stanik-Besler
- Prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym – dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz
To jednak wciąż za mało! Od wielu lat uczelnia, wraz z fundacją edukacyjną „Perspektywy” prowadzi więc kampanię ,,Dziewczyny na politechniki”, w której do startowania na uczelnię techniczną zachęca m.in. startem w malowniczym ,,Biegu w kasku”.

Tymczasem stare święta wypierane zostają przez nowe, i tak – znacznie huczniej, na politechnice obchodzi się dziś raczej nieznane w latach 70′ Walentynki…
Nie można jednak powiedzieć, że Dzień Kobiet trafił do muzeum!* Panowie składają życzenia paniom, a studenci są dla studentek jeszcze milsi niż na co dzień.
*Choć, rzeczywiście, zdarzyło się, że w Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich odbyło się spotkanie pracownic uczelni, które zamiast goździkowej wiązanki otrzymały wiedzę o wiązce promieni X i mogły zobaczyć oryginalny aparat do prześwietlania rannych na polu bitwy, podobny do tego, jakim posługiwała się jedna z najsłynniejszych kobiet świata – Maria Skłodowska-Curie.