Organizacja IEEE po raz kolejny zgromadziła studentów i doktorantów z całej Polski! W dniach 25-27 października, w Elblągu, odbyła się trzecia już edycja wydarzenia „IEEE Students & Young Professionals Meeting (SYPM)”. Blisko 300 osób wzięło udział w tym ogólnopolskim wydarzeniu.
Idea organizowania corocznych i ogólnopolskich spotkań IEEE SYPM narodziła się w 2016 na Politechnice Opolskiej, a jej inicjatorami byli członkowie IEEE Opole Student Branch oraz Zarząd Young Professionals Polskiej Sekcji (PS) IEEE. Pierwsze dwie edycje (2016 oraz 2017) odbyły się w Opolu, jednak zamysłem inicjatorów było przekazanie organizacji kolejnych spotkań innym aktywnym oddziałom IEEE w Polsce.
Tegoroczna edycja IEEE SYPM odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PWSZ) w Elblągu. Do organizacji tego przedsięwzięcia zaangażowali się wolontariusze z oddziału IEEE Elbląg Student Branch pod opieką dr Katarzyny Wasielewskiej. Z kolei wsparcia merytorycznego udzielał mgr inż. Piotr Graca, przewodniczący Zarządu IEEE Young Professionals PS.
Pierwszy dzień spotkania był niezwykle rozbudowany i składał się z szeregu sesji tematycznych (https://ieee.pwsz.elblag.pl/index.php/syp2018/). Wykład inauguracyjny pt. „Szybkie elektroniczne systemy diagnostyki plazmy tokamakowej dla przyszłej elektrowni termojądrowej” poprowadził prof. Krzysztof Poźniak z Politechniki Warszawskiej. Oprócz tego przewodniczący lub przedstawiciele IEEE Society Chapters wygłosili następujące wykłady popularnonaukowe:
- Matematyka spotyka się z techniką: próbkowanie sygnałów wczoraj, dziś, jutro.
- Zastosowanie widm wyższych rzędów oraz zasadniczych trybów dynamicznych do oceny postępów rehabilitacji pacjentów po niedokrwiennych udarach mózgu.
- Sztuczna inteligencja w kontekście działalności IEEE Computational Intelligence Society.
- Od matematyki i fizyki do automatyki i robotyki.
Ważnym punktem programu były również wystąpienia przedstawicieli firm Intel oraz OPEGIEKA podczas których prelegenci pokazywali jak sztuczna inteligencja (AI) będzie wpływała na naszą niedaleką przyszłość.
Uczestnicy, wśród których byli nie tylko członkowie IEEE, ale również studenci z lokalnej uczelni i licealiści, mieli także niepowtarzalną okazję aby dowiedzieć się jak działa organizacja IEEE oraz jakie daje możliwości w rozwijaniu kompetencji zawodowych i społecznych – czego potwierdzeniem były prezentacje przewodniczących wielu oddziałów studenckich z Polski. Audytorium wypełnione było słuchaczami do samego wieczora, a uwieńczeniem pierwszego dnia była uroczysta kolacja.
Dzięki współpracy IEEE z przemysłem uczestnicy w drugim dniu SYPM 2018 wzięli udział w zwiedzaniu firmy GE Power. Podczas wizyty w ogromnym zakładzie zaprezentowano proces produkcji elementów turbin parowych – od fazy projektowej, aż po gotowy produkt. Studenci mogli zobaczyć jak działa nowoczesna odlewnia oraz obszerny park maszynowy. Co ciekawe, to właśnie w tym zakładzie wykonano dwie turbiny do nowych bloków energetycznych Elektrowni Opole. Po południu odbyły się warsztaty pt. „Cost and Time Management in Project Management” które poprowadził Amith Khandakar z IEEE Qatar Section, zaś wieczorem (w ramach networkingu) zaproszono członków IEEE na kolację integracyjną.

Dzień trzeci stanowiły warsztaty techniczne. Spotkania prowadzili przedstawiciele firm Intel, Energa-Operator i OPEGIEKA. Do wyboru były trzy grupy warsztatowe, a podczas zajęć nie brakowało praktycznych ćwiczeń i demonstracji z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Warsztaty obejmowały następujące zagadnienia:
- Intel® Movidius Deep Learning Workshop.
- Jak uczenie maszynowe wykorzystywane jest w geoinformatyce?
- Innowacyjne rozwiązania w obszarze energetyki.
Każde tego typu wydarzenie pod szyldem IEEE porusza nie tylko kwestie naukowe związane z technologią, ale jest też znakomitą okazją do wymiany doświadczeń, nawiązywania znajomości i współpracy z rówieśnikami oraz do doskonalenia j. angielskiego. Nie inaczej było i tym razem – szerokie grono uczestników i gości z pewnością będzie miło wspominać produktywnie spędzony czas.
Politechnikę Opolską reprezentowało aż 8 osób z IEEE Opole Student Branch. Wśród nich znaleźli się mgr inż. Piotr Graca, mgr inż. Anna Kolenda, mgr inż. Mateusz Wojczyk, inż. Adrian Lipowski, Marcin Jambor, Tomasz Włoch, Artur Mendiuk oraz Michał Żużałek.
fot. Mateusz Wawro