13 grudnia gościliśmy na naszej uczelni Piyusha Mittala – wieloletniego nauczyciela jogi. Pyiush Mittal jest wykładowcą na studiach podyplomowych Holistyczne Zarządzanie Kapitałem Ludzkim, kierowanych przez prof. Krzysztofa Malika.
Pyuish Mittal mieszka od 32 lat w Polsce, zachował jednak silne związki i kontakty z dawną ojczyzną, z Indiami. To co pielęgnuje w swoim życiu najbardziej, to relacje międzyludzkie oraz propagowanie kultury hinduskiej. Jest uczniem Pana Chandry Mohan Bhandariego. Od swojego mistrza uzyskał olbrzymią wiedzę na temat medytacji, uzdrawiającego oddechu i tego, jak być uważnym w każdym momencie swojego życia.
Podczas swojego pobytu na uczelni przeprowadził warsztaty praktyczne z jogi oraz zapoznał uczestników z podstawami pranajamy, czyli technikami opanowania oddechu.
Prana znaczy oddech, życie, witalność, energia lub siła. Ayama oznacza rozciągnięcie, rozprzestrzenienie, rozciąganie, długość, wydłużenie lub kontrolę. Pranajama zatem jest wydłużeniem i zatrzymywaniem oddechu. Proces pranajamy składa się z trzech etapów, z długiego i ciągłego wdechu strumienia powietrza (puraka), wydechu (recaka) oraz zatrzymania oddechu (kumbhaka). Puraka pobudza organizm, recaka pozwala oczyścić organizm z toksyn poprzez wyrzucenie zanieczyszczonego powietrza, natomiast dzięki kumbhaka energia zostaje rozprowadzona po całym ciele. Dzięki technikom stosowanym w pranajamie poprzez obfity pobór tlenu do organizmu w ciele ćwiczącego zachodzą subtelne zmiany chemiczne. Człowiek podczas zwykłego wdechu zwykle pobiera około 500 cm sześciennych powietrza. Używa do tego celu raczej mięśni klatki piersiowej niż przepony, w wyniku czego dolne płaty płuc, do których dociera obfita ilość krwi, nie są wystarczająco silnie wietrzone. Zgodnie z zasadami stosowanymi w pranajamie prawidłowe oddychanie odbywa się przez nos, z zamkniętymi ustami i obejmujące pełny wdech i wydech z wykorzystaniem całych płuc. Podczas oddychania nosem powietrze ogrzewa się i oczyszcza. W czasie oddychania brzuch się kurczy i rozciąga, a przepona masuje serce oraz narządy jamy brzusznej. Głęboki wdech umożliwia pobranie niemal 3000 cm sześciennych powietrza – prawie 6 razy więcej niż przy normalnym wdechu. Takie oddychanie pozwala dotlenić mózg, uregulować ciśnienie, spowolnić akcję serca i jest bardzo korzystne dla organizmu człowieka.
Warsztaty prowadzone były w dwóch grupach. Pierwsza dla studentów, w której uczestniczyli głównie studenci kierunku wychowanie fizyczne oraz druga dla pracowników.